Co komponował młody Moniuszko

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:04
W audycji "Moniuszko - historia prawdziwa" opowiadaliśmy o wczesnej twórczości ojca polskiej opery.
Audio
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

Badania nad twórczością Stanisława Moniuszki, określanego chętnie mianem "ojca polskiej opery narodowej", są zawstydzająco ubogie. Zaniedbania dotyczą zwłaszcza wczesnej twórczości scenicznej. Próżno szukać prac naukowych czy popularyzatorskich dotyczących utworów z okresu berlińskiego i wileńskiego, dzieła te nie były również wystawiane.

Tym razem dr Grzegorz Zieziula z Instytut Sztuki PAN opowiedział o dwóch kompozycjach młodego Moniuszki: operetce Nocleg w Apeninach i niemieckojęzycznej operze Die Schweizerhütte (Szwajcarska chatka), o której istnieniu do niedawna w ogóle nie wiedzieliśmy. Słuchaliśmy fragmentów obu dzieł w nagraniach z ubiegłorocznych premier w Warszawskiej Operze Kameralnej.

***

Tytuł audycji: Moniuszko – historia prawdziwa 

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 22.00

bch

Czytaj także

Skąd się wziął Stanisław Moniuszko?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 20:00
- Cały problem polega tym, że właściwie nie ma pamiątek po Moniuszce. Owszem są rękopisy jego nut, ale w archiwum z rzeczy materialnych są tylko: tomiki poezji Mickiewicza i Jana Prusinowskiego oraz album panieński Aleksandry. Zdajmy sobie sprawę, że nie ma w Polsce muzeum Moniuszki, bo co można by było tam wystawić - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukryte znaczenia "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:00
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był prof. Jacek Kowalski, autor książki "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej".
rozwiń zwiń