REKLAMA

Ukryte znaczenia "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:00
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był prof. Jacek Kowalski, autor książki "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej".
Audio
  • Prof. Jacek Kowalski o książce "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Jacka Kowalskiego
Okładka książki Jacka KowalskiegoFoto: materiały prasowe

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

W Roku Moniuszkowskim miłośnicy twórczości polskiego kompozytora otrzymują prezent szczególny: napisania książki o polskiej operze narodowej podjął się profesor Jacek Kowalski, wybitny znawca kultury staropolskiej i laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (za książkę "Sarmacja. Obalanie mitów"). Jego najnowsza książka - "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej" ukazuje Moniuszkowską operą jako utwór wielowarstwowy. Straszny dwór staje się tu węzłem bogatych treści, aluzji, ukrytych znaczeń, przenoszonych z tradycji i stających się tradycją.

- Książka nie jest poświęcona tylko muzyce, ale także kontekstowi społecznemu i kulturowemu. Osadza "Straszny dwór" w tym, co było wówczas ważne, np. w "litewskości". Dotyczy wyjątkowych okoliczności historycznych i skomplikowanych procesów tworzenia się tożsamości narodowej - tłumaczył prof. Kowalski, wielbiciel Moniuszki.

Gość Jakuba Kukli przywoływał głosy dyskusji o Moniuszce na arenie międzynarodowej i o tym, czym się charakteryzował świat przedstawiony przez niego w najważniejszej polskiej operze.

- Nie rozumiemy do końca tego dawnego świata, ale jest on niewątpliwie bardzo zakorzeniony w kulturze polskiej, która niestety nie przebiła się na tyle do świata europejskiego, aby mogła stać się zrozumiała. Dziś aluzje zawarte w libretcie "Arii z kurantem" na powrót wchodzą w sferę zainteresowań nie tylko badaczy.

Dlaczego Moniuszko i jego twórczość wymagają pogłębionej dyskusji? Co kryją w sobie jego dzieła? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: prof. Jacek Kowalski

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/at

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. Od kompozytora do bohatera mitów narodowych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 10:23
- Jako naród bez państwa potrzebowaliśmy wyraziście zarysowanej osobowości, wieszcza będącego wcieleniem cnót patriotycznych i idealnych wzorców do naśladowania. Moniuszko stał się zakładnikiem takiej sytuacji. Wbrew własnej woli stał sie rekwizytem politycznym. W zasadzie jest tak do dzisiaj - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się wziął Stanisław Moniuszko?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 20:00
- Cały problem polega tym, że właściwie nie ma pamiątek po Moniuszce. Owszem są rękopisy jego nut, ale w archiwum z rzeczy materialnych są tylko: tomiki poezji Mickiewicza i Jana Prusinowskiego oraz album panieński Aleksandry. Zdajmy sobie sprawę, że nie ma w Polsce muzeum Moniuszki, bo co można by było tam wystawić - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń