Jota - esencja hiszpańskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 13:00
Słońce, energia, południowy temperament i kastaniety – to niekwestionowane symbole kultury Hiszpanii. Pod względem muzycznym najlepiej odwzorowuje to właśnie jota.
Audio
  • Muzyczne tradycje północnej Hiszpanii (TransEuropa/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/lernestorod

Choć Hiszpanię kojarzy się głównie z flamenco, to w muzyce tego kraju jest dużo więcej równie emblematycznych i ciekawych gatunków muzycznych. Jednym z nich jest rodzaj skocznego tańca, o którym sami Hiszpanie mówią jako o "esencji ich folkloru".

W audycji słuchaliśmy muzycznych przykładów joty w wykonaniu takich artystów, jak Nacho del Rio, Yolanda Larpa, Eliseo Parra, Biella Nuei czy Kepa Junkera.

***

Tytuł audycji: TransEuropa

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 15.30

at

Czytaj także

Taneczne użądlenie na koniec karnawału

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:49
Użądlenie w języku włoskim to "pizzica". To też jedna z odmian tarantelli, tradycyjnego tańca z Włoch, którego fenomen przypomnimy w najbliższej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lira korbowa na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:00
Połączenie wielu głosów i instrumentów, najbardziej przypomina skrzypce. Jest egzotyczna, ale jednocześnie wpisana w europejską tradycję. Grywali na niej wędrowni dziadowie proszalni, utwory na lirę pisali też Haydn, Vivaldi, Beethoven czy Mozart. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurka. Mazowiecki puls Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 11:00
Wywodzi się od polskiego mazurka, choć na pierwszy rzut oka wcale go nie przypomina. Jak to się stało, że to jeden z symboli współczesnego europejskiej folku? 
rozwiń zwiń