Konstancja Skirmuntt. Rzeczniczka polsko-litewskiego pojednania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 12:00
W cyklu "Spadkobiercy Unii Lubelskiej" przypomnieliśmy postać kobiety, która wiele zrobiła dla pojednania polsko-litewskiego w dobie rodzących się na przełomie XIX i XX w szowinizmów – tak polskich, jak litewskich.
Audio
  • Konstancja Skirmuntt. Rzeczniczka polsko-litewskiego pojednania (Spadkobiercy Unii Lubelskiej/Dwójka)
Mapa Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 1697 roku
Mapa Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 1697 rokuFoto: Polona.pl/domena publiczna

Urodzona w połowie XIX wieku Konstancja Skirmuntt reprezentowała tzw. "idee krajowości". Podkreślała, że Wielkie Księstwo Litewskie należy wspólnie do Polaków, Litwinów i Rusinów. Przypominała, że Unię Lubelską zawarli "wolni z wolnymi, równi z równymi"; że ani przedstawiciele Orła, ani Pogoni nie reprezentowali w zawieranym w 1569 roku ślubie cech starszeństwa ani wyższości.

***

Tytuł audycji: Spadkobiercy Unii Lubelskiej

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: prof. Dariusz Szpoper (autor książki o Kostancji Skirmuntt, Laureat Nagrody Obojga Narodów przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Sejmów Rzeczypospolitej Polski i Litwy) oraz Joanna Puchalska (autorka książki "Polki, które odmieniły wizerunek kobiety")

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 14.45

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa podszyta Wilnem, czyli powroty Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:00
- Niektóre tematy współczesności rymowały mu się, gdy wprowadzał je w świat wileński. On Wileńszczyzną cały czas tchnął - podkreślał dr Przemysław Kaniecki, opowiadając o litewskich korzeniach i wileńskiej tożsamości Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń