Zdzisław Nardelli. Z historii Teatru Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:00
Dyrektor Teatru Polskiego Radia na przełomie lat 60. i 70. Antenę radiowej Dwójki wzbogacił o wiele wyjątkowych słuchowisk, przy produkcji których chętnie korzystał nowatorskich rozwiązań technicznych.
Audio
  • Zdzisław Nardelli – z historii Teatru Wyobraźni
Zdzisław Nardelli
Zdzisław NardelliFoto: TVP/PAP- Mirosław Stankiewicz

Związki Zdzisława Nardellego z radiem sięgają 1944 roku, kiedy po ewakuacji obozu w Buchenwaldzie, w którym przebywał, wrócił do kraju i korzystając z zachęty znajomych, udał się do Krakowa. Tam zdobywał szlify radiowca, organizując transmisje koncertów, spektakli teatralnych, z czasem - przygotowując specjalnie dla radia pogadanki i audycje literackie. Kilka lat później został oddelegowany do Szczecina, by uaktywnić tamtejszą rozgłośnię.

Zarówno w Krakowie, jak i w Szczecinie współpracował z wybitnymi pisarzami – dla przykładu: Konstanty Ildefons Gałczyński napisał specjalnie na jego prośbę "Kantatę na otwarcie Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie".

No i wreszcie – Warszawa. Najpierw Zdzisław Nardelli został kierownikiem Teatru Małych Form, a później Teatru Polskiego Radia. W okresie warszawskim zrealizował bardzo wiele interesujących słuchowisk, zarówno z klasyki ("Wesele", "Dziady"), wprowadzając nowatorskie rozwiązania techniczne, jak i z repertuaru współczesnego. Żywo współpracował z pisarzami z Naczelnej Redakcji Literackiej. Wiele słuchowisk przez niego zrealizowanych (głównie o zwiększonym minutażu) miało swoje  premiery na antenie Programu II Polskiego Radia.

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

Czytaj także

Aniela Jasińska - radio i literatura

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 09:04
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wspomnień dziennikarki radiowej, pisarki, autorki wielu audycji literackich i felietonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Weber i poznawanie świata przez dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 08:00
"Kroniki wędrówek Franciszka Liszta", "Reminiscencje muzyczne", "Muzyczny sklepik, "Zapomniane koncerty" - dzięki tym audycjom poznawaliśmy świat muzyki, który otwierał przed nami Jan Weber.
rozwiń zwiń