Prof. Andrzej Strumiłło o podróżach, spotkaniach i pasji twórczej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 13:40
- Siedziałem przy jednym stole z Dalajlamą, kąpałem się w wannie Czang Kaj-szeka i podpatrywałem, jak pracują chińscy malarze - opowiadał prof. Andrzej Strumiłło. Wspomnienia wielkiego polskiego twórcy zebraliśmy w audycji "Głosy z przeszłości". 
Andrzej Strumiłło
Andrzej StrumiłłoFoto: Forum/Piotr Kopcial

W archiwalnych nagraniach prof. Andrzej Strumiłło opowiadał o swojej podróży do Państwa Środka, gdzie trafił jako członek delegacji ludzi kultury polskiej z okazji 5-lecia Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas swego pobytu miał okazję podpatrywać pracę słynnego chińskiego malarza Qi Baishi.

"Przywitał nas starzec w długiej sukni, który rozłożył papier, wziął pędzel, tusz i zaczął malować gałęzie i kwitnące kwiaty. Gdy tak malował, przez cały czas robiłem mu zdjęcia, dokumentując każdy jego ruch, uderzenie pędzla i ułożenie ramion. Gdy skończył swoją pracę, zwinął ją w rulon i dał mi na pamiątkę. Wtedy nie wiedziałem, że jego rysunki kilkadziesiąt lat później będą warte nawet kilka milionów dolarów – mówił Andrzej Strumiłło o tym artyście, jednym z najbardziej popularnych przedstawicieli chińskiego malarstwa współczesnego.

***

Andrzej Strumiłło - malarz, grafik, scenograf, ilustrator, rzeźbiarz, fotograf, poeta, erudyta, myśliciel, człowiek renesansu - opowiadał o swoich licznych artystycznych wyprawach, których w jego życiu nie brakowało, i o spotkaniach z ludźmi sztuki.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i choć ukończył studia artystyczne, był człowiekiem wielu pasji i zawodów: hodował konie arabskie, wykładał na uczelniach artystycznych, był animatorem licznych przedsięwzięć kulturalnych. Wspaniale opowiadał i szczodrze dzielił się wspomnieniami z długiego i fascynującego życia. 

"Factum est" to jego wspomnienia, wydrukowane w książce prawie bez zmian. Notatki obejmują 30 lat życia Andrzeja Strumiłły.

- Myślę, że pan Andrzej poszukiwał prawdy. Z racji pokoleniowej i osobistej wierzył w pewne platońskie idee, rzeczy istniejące niepodważalnie, chociaż wcale niełatwe do poznania. I z całą pewnością podróże do Azji i kontakt z różnorodnymi kulturami tej potężnej części świata otworzyły mu oczy na inny wymiar tej prawdy - mówiła dr Joanna Wasilewska, wspominając artystę na antenie Dwójki.

Czytaj także: 

Posłuchaj
14:33 _PR2_AAC 2022_10_24-12-46-59_Glosy_z_przeszlosci_Strumillo-1.mp3 Andrzej Strumiłło o swojej młodości i edukacji artystycznej, Władysławie Strzemińskim, Andrzeju Wróblewskim, Andrzeju Wajdzie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

12:56 2022_10_25 12_47_04_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strumiłło o podróży do Chińskiej Republiki Ludowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

12:44 2022_10_26 12_47_31_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Andrzej Strumiłło o podróży do Związku Radzieckiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)   

12:18 2022_10_27 12_47_43_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strumiłło o podróży do Wietnamu (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:20 2022_10_28 12_44_55_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strumiłło o podróży do Nowego Jorku (Głosy z przeszłości/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 24-28.11.2022

Godzina emisji: 12.45


kor

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Andrzeju Strumille

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 15:10
W środowy wieczór wysłuchaliśmy wspomnień przyjaciół Andrzeja Strumiłły - polskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
rozwiń zwiń