Wspomnienie o Andrzeju Strumille

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 15:10
W środowy wieczór wysłuchaliśmy wspomnień przyjaciół Andrzeja Strumiłły - polskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
Prof. Andrzej Strumiłło
Prof. Andrzej StrumiłłoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
48:30 [ PR2]PR2 (mp3) 28 październik 2020 21_29_06v1.mp3 Wspomnienia o prof. Andrzeju Strumille (Pożegnania/Dwójka)

 

9 kwietnia zmarł prof. Andrzej Strumiłło, wybitny artysta związany z Suwalszczyzną. Był wszechstronnym twórcą, człowiekiem wielu pasji i zawodów: malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, rysownikiem, fotografem, ilustratorem, poetą, diarystą, edytorem, scenografem, wystawiennikiem, podróżnikiem, hodowcą koni arabskich, profesorem wykładającym na uczelniach artystycznych, a także animatorem wydarzeń kulturalnych. Wspaniale opowiadał i szczodrze dzielił się wspomnieniami z długiego i fascynującego życia.


W audycji profesora Strumiłłę wspominali będą: Joanna Wasilewska - dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Krzysztof Czyżewski - dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" oraz Andrzej Lechowski z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Przypomnimy także fragmenty opowieści Profesora i jego wiersze. ​

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Prowadził: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Człowiek uskrzydlony". Posłuchaj reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 07:20
9 kwietnia br. zmarł Andrzej Strumiłło, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wybitny artysta: malarz,  fotografik, grafik, ale też poeta, pisarz i podróżnik. Jego niespokojny Duch kazał mu nieustannie poszukiwać nowych form wyrazu i… nowych doznań, które stawały się pretekstem do jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Strumiłło - artysta o wielu obliczach

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 05:35
Dzisiaj, 23 października, mijają 93 lata od narodzin Andrzeja Strumiłły, artysty o wielu obliczach, z których każde pełne jest piękna i prawdy, namysłu i twórczej swobody. W swoim bogatym życiu artystycznym zasłynął jako malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, poeta, pisarz i fotograf.
rozwiń zwiń