REKLAMA

Masecki i Harasimowicz z koncertem w Nowej Miodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 14:00
- Nie dość, że Jan realizuje partię skrzypiec na trąbce, co już jest wielką sprawą, to jeszcze sprawdzamy, co to jest interpretacja, gdzie się kończy odtwórstwo, a gdzie zaczyna tworzenie - tak jazzowy pianista Marcin Masecki zapowiadał swój występ, który przygotowuje wspólnie z klasycznym trębaczem Janem Harasimowiczem.
Marcin Masecki
Marcin MaseckiFoto: Polskie Radio

Poznali się ćwierć wieku temu i co jakiś czas spotykali się w muzycznym środowisku, ale po raz pierwszy zagrali razem dopiero rok temu. Teraz przygotowują wspólny występ. Gośćmi Andrzeja Zielińskiego byli Jan Harasimowicz prowadzący sekcję trąbek Sinfonii Varsovii oraz Marcin Masecki - eksperymentujący pianista jazzowy.

Spotkanie po latach

- To było moim długim marzeniem, żeby zagrać z Marcinem. Nie spodziewałem się, że uda mi się to w takiej konfiguracji, w duecie - mówił Jan Harasimowicz.

Marcin Masecki doprecyzował natomiast, że najbliższy, wspólny koncert poprzedziło kilka innych muzycznych wydarzeń.

- Po latach spotkaliśmy się w jednej sytuacji orkiestrowej, w orkiestrze Sinfonia Varsovia, w której Jan gra pierwszą trąbkę. Tam spotkaliśmy się rok temu na Szalonych Dniach Muzyki - wyjaśniał pianista. - Potem graliśmy też projekt "Ludwig van Beethoven i jego Zwycięstwo Wellingtona". To był ciekawy eksperyment, rekonstrukcja oryginalnej wersji. A potem też spotykaliśmy się w moim zespole Jazz Band Młynarski-Masecki, do którego Jan raz na jakiś czas zagląda i okrasza go swoją melodyjną wirtuozerią.

Nowa Miodowa - najlepsza sala dla trębacza

9 września obaj muzycy znów połączą swoje światy i wystąpią jako duet w Sali Koncertowej Nowa Miodowa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

- Z punktu widzenia trębacza jest to najlepsza sala, w jakiej grałem. Ma fantastyczny układ, jest trochę jak studnia, widownia jest usytuowana bardzo stromo, super tam jest - ekscytował się Jan Harasimowicz.

Jest to nowa przestrzeń w sercu Mokotowa. Za jej akustykę odpowiedzialny jest Yasuhisa Toyota, współtwórca sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także Elbphilharmonie w Hamburgu, Walt Disney Concert Hall, Bard College Performing Arts w Nowym Jorku, Suntory Hall w Tokio i wielu innych najlepszych sal koncertowych na świecie. 

Przekraczanie muzycznych granic

Punktem wyjścia dla koncertu będzie Sonata na skrzypce i fortepian Césara Francka, muzycy przyznają jednak, że występ będzie pewnym eksperymentem, w którym nie zabraknie miejsca na improwizację.

- Nie dość, że Jan realizuje partię skrzypiec na trąbce, co już jest wielką sprawą, to jeszcze sprawdzamy, co to jest interpretacja, gdzie się kończy odtwórstwo, a gdzie zaczyna tworzenie - mówił Marcin Masecki.

Obu artystów łączy to, że lubią przekraczać muzyczne granice pomiędzy klasyką a jazzem, a także innymi gatunkami.

- Ta polaryzacja w muzyce często jest zbędna, określanie, że coś jest takie albo takie, należy do tej albo innej grupy. Muzyka powinna dzielić się tylko na dobrą i złą - mówił Jan Harasimowicz. 

Posłuchaj
17:25 Dwojka Jazzowa Rozmowa 02-09-2022.mp3 Marcin Masecki i Jan Harasimowicz w "Jazzowej rozmowie" (Poranek Dwójki)

Muzyczna zawodówka

Co ciekawe, obaj muzycy kształcili się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jan Harasimowicz w Wielkiej Brytanii, a Marcin Masecki - w Stanach Zjednoczonych.

- W Polsce atmosfera ku temu, żeby robić coś nowego, była bardzo dobra, ale niewątpliwie studia w Wielkiej Brytanii - w takim filarze muzyki współczesnej czy popkultury - bardzo wiele mi dały, chociażby zupełnie inne spojrzenie na muzykę folkową, której zupełnie nie doceniałem, albo zauważenie związków np. między barokiem a jazzem - podkreślał trębacz.

Podobne doświadczenia zdobył za granicą Marcin Masecki.

- Berklee College of Contemporary Music była to instytucja tak skonstruowana, że nie była to szkoła konkretnego gatunku, ale szkoła muzyki współczesnej, czyli muzyki, która jest teraz. To była taka rozwinięta zawodówka - przyznał ze śmiechem.

***

Tytuł audycji: "Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Marcin Masecki (pianista) i Jan Harasimowicz (trębacz)

Data emisji: 2.09.2022

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Mieczysław Szcześniak: fascynacja jazzem zadecydowała o moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 08:30
- Właściwie miałem zostać śpiewakiem operowym. Pani, która mnie prowadziła, wróżyła mi dużą karierę, natomiast ja już usłyszałem jazz i nie wystarczało mi to, co miała do zaoferowania muzyka klasyczna - opowiadał w Dwójce wokalista, kompozytor i autor tekstów Mieczysław Szcześniak. 
rozwiń zwiń