Cezary Tomaszewski poleca "Czarodziejski flet" Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 07:00
Opera jest obecna w jego życiu od wczesnego dzieciństwa. Gościem audycji będzie Cezary Tomaszewski - choreograf, reżyser, tancerz, perfomer, współpracujący m.in. przy spektaklach Capelli Cracoviensis (madrygały Monteverdiego w barze mlecznym, pieśni Mendelssohna w Lasku Wolskim).
Pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu
Pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta w WiedniuFoto: Pixabay.com

Zapraszamy na opowieść o ukochanej operze i… Czarodziejskim flecie Mozarta. Które nagranie tego dzieła wybrał dla Państwa Cezary Tomaszewski? Wszystko wyjaśni się we wtorek (14.06) o godz. 22.00.

Czarodziejski flet dziś w powszechnym odbiorze postrzegany jest jako arcydzieło kultury elitarnej, napisany został jednak w formie wesołej śpiewogry (singspiel) dla ludowego Theater auf der Wieden na przedmieściach Wiednia, dokąd chadzała publiczność o niewyszukanym guście.

Mozart napisał Czarodziejski flet na zamówienie dyrektora tego teatru, zarazem swojego przyjaciela Emanuela Schikanedera, z którym współpracował już wcześniej, nie spodziewał się jednak aż tak wielkiego sukcesu. 30 września 1791 roku dyrygował premierą Czarodziejskiego fletu od klawesynu. Utwór został przyjęty entuzjastycznie, grano go przez cały październik roku 1791, a niektóre fragmenty bisowano, o czym z radością donosił kompozytor w listach do żony Konstancji. Nim minął rok, Czarodziejski flet przekroczył sto przedstawień w samym Wiedniu, a potem rozjeździł się po całej Europie, trafiając również do Teatru Narodowego w Warszawie, w dwa lata po wiedeńskiej premierze.

(Wykorzystano opis ze strony Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Posłuchaj
58:11 2022_06_14 22_00_57_PR2_Moja_Opera2.mp3 Cezary Tomaszewski poleca "Czarodziejski flet" Mozarta (Moja opera/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Moja opera"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 22.00


Zobacz więcej na temat: Wolfgang Amadeusz Mozart opera
Czytaj także

"Così fan tutte". Mozart i da Ponte odważnie o emocjach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:40
- Wydaje się, że Mozart i da Ponte byli znakomitymi znawcami psychiki ludzkiej i potrafili to oddać w swoim dziele - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser jednej z ostatnich oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, która zostanie wystawiona na deskach bydgoskiej Opery Nova. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solistka z przypadku. Spotkanie z sopranistką Sandrine Piau

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:30
Rodzice narzekają często na zgubny wpływ, jaki telewizja wywiera na psychikę ich dzieci. Czasem słusznie, a czasem nie. To właśnie telewizja sprawiła, że wybitna francuska śpiewaczka Sandrine Piau już od kilku dekad zajmuje się muzyką.
rozwiń zwiń