Solistka z przypadku. Spotkanie z sopranistką Sandrine Piau

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:30
Rodzice narzekają często na zgubny wpływ, jaki telewizja wywiera na psychikę ich dzieci. Czasem słusznie, a czasem nie. To właśnie telewizja sprawiła, że wybitna francuska śpiewaczka Sandrine Piau już od kilku dekad zajmuje się muzyką.
Sandrine Piau
Sandrine PiauFoto: Thierry Martinot/Bridgeman Images – RDA/Forum

I choć sopranistka od lat uchodzi za jedną z najznakomitszych interpretatorek muzyki barokowej, o karierze solowej, ba, o śpiewaniu długo nie myślała poważnie. O szczegółach opowiadała w rozmowie z Jakubem Kuklą.

Sandrine Piau na scenach całego świata z powodzeniem wykonuje partie stworzone przez wielu kompozytorów  od Vivaldiego, Handla, Mozarta, po Schumanna, Debussy'ego i Poulenca.

Przypomnijmy, że śpiewaczka gościła już kiedyś w radiowej Dwójce. W 2017 roku wystąpiła w Katowicach wraz z zespołem Il Giardino Armonico, a w przerwie koncertu udzieliła wywiadu, który wyemitowany został w audycji "Filharmonia Dwójki".

Mówiła wtedy m.in. o obrazie kobiet w twórczości Haydna i Mozarta. – Kobiety nigdy nie były wolne. Dopiero na scenie, jako śpiewaczki, uciekały od swojej kobiecej doli, żeby wyzwolić się w muzyce. U Haydna kobieta jest bardziej symbolem, wyższą ideą pewnej realnej postaci, choć oczywiście to przedstawienie bardzo prawdziwe. U Mozarta nie potrzeba opowieści, historii, która się kryje w przeszłości postaci. Czuć ich namacalność, cielesność, realność – stwierdziła.

Niedawno artystka wystąpiła w Polsce w ramach krakowskiego festiwalu Opera Rara. 14 lutego wystąpiła z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis i skrzypka Alessandra Moccii w repertuarze Mozartowskim.

Tak przedstawiali ją organizatorzy tego wydarzenia:

Dzięki licznym nagraniom jej sopran stał się dla wielu głosem, poprzez który odkrywali całe połacie nieznanego repertuaru, przede wszystkim francuskiego baroku. Francuzka dała się też poznać jako jedna z najlepszych interpretatorek muzyki Mozarta swojego pokolenia. Podczas koncertu tradycja jest tyranem na Opera Rara zaśpiewa arie trzech różnych postaci z „Wesela Figara”: nastoletniego Cherubina, Hrabiny i jej służącej Zuzanny oraz Giunii z „Lucia Silli”, w których wyrażone są skontrastowane stany emocjonalne: od młodzieńczej euforii po strach przed śmiercią. Między ariami prowadzona przez Alessandra Moccię Capella Cracoviensis wykona kolejne części Symfonii Linzkiej wiedeńskiego klasyka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Sandrine Piau (sopranistka)

Data emisji: 8.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Spotkanie z Heleną Łazarską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:35
W "Notatniku Dwójki" wybitna sopranistka i pedagog śpiewu, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu - Helena Łazarska - opowiadała, między innymi, o swoich metodach nauczania śpiewu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń