L'opera del villaggio "Diabelskie skrzypce"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 23:00
DIABELSKIE SKRZYPCE - tradycyjny instrument z rejonu Kaszub i Kurpiów w latach 70. zafascynował amerykańskiego pioniera muzyki komputerowej Lejarena Hillera. Na początku września w Lublinie na festiwalu KODY połączył specjalistę od najnowocześniejszej muzycznej elektroniki, Cezarego Duchnowskiego i miłośnika dawnej muzyki wiejskiej, Maciej Filipczuka.
Maniucha Bikont
Maniucha Bikont Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
55:09 2020_09_16_21_59_53_PR2_Nowa_polska.mp3 L'opera del villaggio "Diabelskie skrzypce" (Nowa Polska/Dwójka)

Dołączył do nich Michał Brzozowy i wspólnie stworzyli dzieło inscenizowane - l'opera del villaggio "Diabelskie skrzypce".


kody festiwal 1200.jpg
"Kody" - festiwal tradycji i awangardy muzycznej

Postać skrzypka-szamana (na diabelskich skrzypcach!!!) gra wiolonczelista, Mikołaj Pałosz, opętanej? oświeconej? mistrzyni ceremonii - Energumenusa, śpiewaczka i tubistka, Maniucha Bikont. Perkusista - magik Piotr Gwadera to w tym spektaklu Witos z Ognia, a na poły prawdziwa, na poły legendarna postać Wolskiego to partia Michała Brzozowego. Do tego gra Radical Polish Ansambl pod kierunkiem Maciej Filipczuka, a całość w magicznej elektronicznej mgle skąpał Cezary Duchnowski.

To fascynujące dzieło było tematem pierwszej w tym sezonie audycji z cyklu "Nowa Polska".

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 22.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jak w niebie" - nowy singiel Eryka Waszczuka

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 12:00
"Jak w niebie" to tytuł kolejnego autorskiego singla Eryka Waszczuka - 14-letniego wokalisty, uczestnika programów The Voice Kids, Szansa Na Sukces Junior 2019 oraz Laureata pierwszego konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty Eryka, zatytułowanej "Start.Rec", która swoją premierę miała 10 kwietnia 2020 roku. Piosenka opowiada o wakacyjnej znajomości, niestety tylko wirtualnej i próbie odnalezienia się w świecie rzeczywistym. Utwór usłyszeć można m.in. na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kornowicz: tegoroczny Festiwal KODY krótszy, ale intensywniejszy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:32
- Ta edycja jest nieco skrócona i nieco bardziej esencjonalna. Pierwotnie festiwal był planowany na maj, ale z wiadomych przyczyn został przeniesiony - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor artystyczny XII Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie.
rozwiń zwiń