Paweł Przezwański - kompozytor, którego prowadzi intuicja

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 10:00
Paweł Przezwański urodził się w 1981r w Warszawie – kompozytor, aranżer, gitarzysta, sound desiger i inżynier dźwięku, zanim rozpoczął studia kompozytorskie (na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Marcina Błażewicza i Mariana Borkowskiego) studiował fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim.
Paweł Przezwański
Paweł PrzezwańskiFoto: mat. pras.

Artysta uważa jednak, że "nie ma matematycznego przepisu na muzyczną frazę" i w procesie komponowania podkreśla rolę intuicji oraz wyczucia. Paweł Przezwański preferuje też naturalną akustykę, np. wnętrza kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, która odgrywa bardzo ważną rolę w "Rozwidnieniu", utworze artysty przeznaczonym na głos, trąbkę i organy.

Jednocześnie jako inżynier dźwięku Przezwański nie stroni od mediów elektronicznych, czego przykładem "Immer-Ten Sion" na orkiestrę i live electronics.

Paweł Przezwański był gościem w audycji cyklu "Nowa Polska", a w programie oprócz wymienionych utworów – "Imagine", koncert fortepianowy artysty.


Posłuchaj
55:44 Dwojka_Nowa_Polska_2024_04_11-22-00-27.mp3 Paweł Przezwański - kompozytor, którego prowadzi intuicja (Nowa Polska/Dwójka)

 

O audycji:

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Paweł Przezwański (kompozytor)

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 22.00

mgc

Czytaj także

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 23:00
W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szabolcs Esztenyi - "węgierski Polak"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 23:00
Tym razem w cyklu "Nowa Polska" przypomnieliśmy muzykę "węgierskiego Polaka" - artysty, który jako nastolatek uczestniczył w węgierskim powstaniu 1956 roku, a potem wyemigrował do Polski. W Warszawie Szabolcs Esztenyi rozpoczął działania jako awangardowy pianista, improwizator, kompozytor i pedagog.
rozwiń zwiń