Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 23:00
W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
Kompozytorka Grażyna Pstrokońska-Nawratil inspiruje się dziką i pierwotną naturą
Kompozytorka Grażyna Pstrokońska-Nawratil inspiruje się dziką i pierwotną naturąFoto: Shutterstock.com

Niedługo zaczniemy wkraczać w otchłanie ciemności - za sprawą poprzedzających Święta Wielkanocne ciemnych jutrzni i zwieńczenia Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego. Te święta bez względu na nasz światopogląd, religijne zaangażowanie lub jego brak stawiają nas wszystkich przed procesami natury, cyklem pór roku, które dzieją się bez względu na nasze myśli i upodobania. "Wiosna przyjdzie i tak", drzewa puszczą pąki, a kwiaty zakwitną. Niemniej żyjemy w czasach sporych napięć związanych z niepewnością co do dalszych losów Ziemi, natury i naszej w niej obecności.

Usłyszeliśmy "Figury na piasku…albo wędrówki odwiecznego skarabeusza" w wykonaniu Łukasza Długosza - flety i NeoQuartetu oraz "Ice Land - tęczowe mosty nad Dettifoss" w wykonaniu harfistki, Barbary Witkowskiej i Orkiestry kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego.

Moimi gośćmi byli kompozytorka Grażyna Pstrokońska-Nawratil oraz Łukasz Długosz.


Posłuchaj
54:58 2024_03_14 22_05_40_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 14.03.2024

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:20
- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
rozwiń zwiń