Szabolcs Esztenyi - "węgierski Polak"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 23:00
Tym razem w cyklu "Nowa Polska" przypomnieliśmy muzykę "węgierskiego Polaka" - artysty, który jako nastolatek uczestniczył w węgierskim powstaniu 1956 roku, a potem wyemigrował do Polski. W Warszawie Szabolcs Esztenyi rozpoczął działania jako awangardowy pianista, improwizator, kompozytor i pedagog.
Szbolcs Esztnyi był w 2014 roku gościem audycji Five oclock
Szábolcs Esztényi był w 2014 roku gościem audycji "Five o'clock" Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Archiwalny wywiad z jubilatem

Szabolcs Esztenyi wciąż mieszka w Warszawie, w grudniu tego roku skończy 85 lat. Jego muzycznym wszechświatem jest fortepian traktowany zarówno totalnie z preparacją i grą na strunach instrumentu, jak i tradycyjnie - na klawiszach.

W programie utwór skomponowany jako hołd dla zmarłego przyjaciela, kompozytora i pianisty, Tomasza Sikorskiego - "Muzyka kreowana nr 3" oraz "Bramy ogrodu" na dwa fortepiany (tu do Szabolcsa Esztenyigo dołączy Iwona Mironiuk).

W audycji przypomnieliśmy rozmowę Ewy Szczecińskiej z kompozytorem sprzed 25 lat.


Posłuchaj
54:51 2024_03_21 22_00_56_PR2_Nowa_Polska.mp3 Szabolcs Esztenyi - "węgierski Polak" (Nowa Polska/Dwójka) 

W poprzedniej audycji zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.

Usłyszeliśmy "Figury na piasku…albo wędrówki odwiecznego skarabeusza" w wykonaniu Łukasza Długosza - flety i NeoQuartetu oraz "Ice Land - tęczowe mosty nad Dettifoss" w wykonaniu harfistki, Barbary Witkowskiej i Orkiestry kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 21.03.2024

Godz. emisji: 22.00

mo/mgc/pg

Czytaj także

Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:20
- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 23:00
W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
rozwiń zwiń