Aleksander Nowak i "Baśń o sercu", czyli opowieść o Jakóbie Szeli

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 08:00
"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka zainspirowała kompozytora Aleksandra Nowaka do stworzenia muzycznego dzieła na ten temat.
Audio
  • Aleksander Nowak i "Baśń o sercu", czyli opowieść o Jakóbie Szeli (Nowa Polska/Dwójka)
Aleksander Nowak wpisał się już złotymi literami w historię Auksodrone
Aleksander Nowak wpisał się już złotymi literami w historię AuksodroneFoto: Wojciech Wandzel

Utwór ma formę zbliżoną do oratorium, nosi tytuł "Baśń o sercu", a libretto do niego napisał Radek Rak. Kompozytor do wykreowania partii solowej zaprosił wybitnego śpiewaka Adama Struga, a także śpiewaków miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak. Ważną rolę w utworze pełni perkusja - krotale, wibrafon, talerze, woodblocki, perkusyjny zestaw - partia Huberta Zemlera oraz orkiestra smyczkowa - Orkiestra kameralna miasta Tychy Aukso. Całość pod dyrekcją Marka Mosia.

Hyle, Pneuma i Psyche (Materia, Duch i Dusza), wąż - alegoryczne figury spotykają się w tym dziele z bohaterami takimi jak Jakób Szela/Wiktoryn Bogusz, Chana, Malwa czy Sława. Metafora tego świata i zraniona miłość naznaczają ludzki los. Favola in musica, muzyczna baśń Aleksandra Nowaka będzie tematem najbliższej odsłony cyklu "Nowa Polska". Gościem audycji był kompozytor.

***

"Baśń o sercu" to kolejna już kompozycja Alka Nowaka do libretta współczesnego pisarza przygotowana specjalnie na tyski festiwal Auksodrone. Przy swoich dziełach kompozytor współpracował wcześniej z Olgą Tokarczuk i Szczepanem Twardochem.

Fabułą książki Radka Raka, nagrodzonej Nagrodą Nike w 2020 roku, jest opowieść o Jakubie Szeli, przywódcy XIX-wiecznych antyszlacheckich wystąpień chłopów w zachodniej Galicji. W rolę główną wciela się śpiewak Adam Strug.

- Jako czytelnik i entuzjasta prozy współczesnej, zachwyciłem się tą książką. Trochę głębszym powodem niż ten, że po prostu bardzo mi się ta powieść spodobała, jest temat mojej własnej tożsamości jako osoby wywodzącej się z takiej, a nie innej rodziny, ale także jako Polaka. Ta książka dotyka dogłębnie i wielokrotnie przepracowywanych tematów naszej historii - mówił Aleksander Nowak, który gościł już w Dwójce w ubiegłym roku.


Posłuchaj
55:19 Dwojka_Nowa_Polska_2023_11_16-22-01-34.mp3 Aleksander Nowak i "Baśń o sercu", czyli opowieść o Jakóbie Szeli (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Aleksander Nowak (kompozytor)

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 22.00

mgc/pg

Czytaj także

Aleksandra Gryka i jej kosmiczne kompozycje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:00
Bohaterkę audycji cyklu "Nowa Polska" Aleksandrę Grykę, interesuje to, co całkowicie niezależne od człowieka. Kosmos, wszechświat, czarne dziury, galaktyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Porębski i język harmoniczny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 22:55
Wrocławianin, Adam Porębski (ur. 1990 r.) - kompozytor związany z wrocławską Akademią Muzyczną - był bohaterem tego wydania audycji "Nowa Polska".
rozwiń zwiń