Andrzej Karałow i jego muzyka organiczna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 23:00
Bohaterem audycji był Andrzej Karałow - pianista, improwizator i kompozytor urodzony w 1991 roku w Łodzi. Komponowanie muzyki zaczyna się dla niego od kontemplowania przestrzeni między ziemią, wodą, powietrzem a niebem, dlatego jego muzyka jest bardzo organiczna.
Pianista i kompozytor Andrzej Karałow
Pianista i kompozytor Andrzej KarałowFoto: Anita Wąsik-Płocińska/mat. pras.

Andrzej Karałow integruje tradycyjne kompozytorskie kategorie: harmonia-melodia-brzmienie-forma i czas tworzą w jego utworach jedność.

W programie audycji:

  • "Out of the Light of the Two Suns a Phantasmagorical City Appears", wyk. proMODERN - sekstet wokalny muzyki współczesnej z elektroniką
  • "Veins" wyk. Chopin University Chamber Orchestra, dyr. Rafał Janiak
  • "Particulae lucis", wyk. Messages Quartet

Posłuchaj
55:44 2023_11_03 22_30_06_PR2_Nowa_Polska.mp3 Andrzej Karałow i jego muzyka organiczna (Nowa Polska/Dwójka) 

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku zaczynając.

***

Podczas poprzedniego wydania audycji "Nowa Polska" na antenie Dwójki rozbrzmiewała otulona elektroniką minimalistyczna muzyka Kasi Głowickiej. Okazją do spotkania z kompozytorką była jej nowa płyta "Deep Down". 

"Deep Down" składa się z siedmiu miniatur, niektóre z nich z bardzo osobistym przesłaniem. Kasia Głowicka - polska kompozytorka mieszkająca w Brukseli - występuje tu pod pseudonimem Glou.

Oprócz rozmowy o najnowszej płycie artystka opowiedziała nam przy okazji o swojej drodze z muzyczną elektroniką, która towarzyszy jej kompozytorskim poszukiwaniom od najmłodszych lat.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 2.11.2023

Godz. emisji: 22.00

mgc/pg

Czytaj także

Marek Pędziwiatr. Przed premierą "Marianny"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:00
Już niebawem na rynku muzycznym pojawi się pierwszy solowy album Marka "Latarnika" Pędziwiatra zatytułowany "Marianna". Premiera będzie miała miejsce 29 marca, w Światowym Dniu Fortepianu. Zanim jednak do tego dojdzie, w "Nocnej strefie" powróciliśmy do kompozycji i wykonań Latarnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowe premiery na nowej płycie Cracow Duo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 11:37
- Od początku naszej wspólnej działalności z Jankiem bardzo istotnym aspektem jest muzyka współczesna. Współpracujemy z kompozytorami, dokonujemy prawykonań i zamówień. Płyta, która za chwilę się ukaże jest właściwie kolejnym sequelem płyty sprzed prawie dziesięciu lat, na której zawarliśmy część kompozycji pisanych właśnie dla nas - mówił w Dwójce pianista Marek Szlezer z Cracow Duo.
rozwiń zwiń