Kurosawa niezmiennie inspirujący

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
- Przez japońskich krytyków nie był aż tak bardzo ceniony, ponieważ krytykowano go za to, że być może nadmiernie inspirował się zachodnimi gatunkami filmowymi, ale on przez cały czas odwoływał się do tych wyzwań, z jakimi Japonia zmagała się po wojnie, do japońskiej tożsamości, często pokazując ją w krytycznym świetle - mówiła w Dwójce filmoznawczyni Jagoda Murczyńska.
Podpis Akiry Kurosawy w Cannes
Podpis Akiry Kurosawy w CannesFoto: shutterstock/otma

Posłuchaj
19:58 _PR2_AAC 2020_06_21-09-30-52.mp3 Kurosawa niezmiennie inspirujący. 110. rocznica urodzin japońskiego reżysera (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)

W tym roku minęła 110. rocznica urodzin japońskiego reżysera, scenarzysty i producenta ​Akira Kurosawy. "Gigant to określenie zbyt banalne, gdy odchodzi artysta"- powiedział po jego śmierci Martin Scorsese.

Akira Kurosawa, zwany we własnym kraju cesarzem, na świecie Dostojewskim lub Szekspirem kina, wywarł ogromny wpływ na rozwój światowej sztuki filmowej. Drzwi do sławy otworzył Kurosawie film "Rashomon". W 1951 obraz otrzymał główną nagrodę Złotego Lwa na 12. MFF w Wenecji, a w 1952 - Oscara specjalnego dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Zdaniem Jagody Murczyńskiej, te nagrody uświadomiły zachodnim widzom, że ciekawe kino i wielkich autorów można znaleźć także w Azji. 

- Jego styl wizualny, budowanie napięcia, budowanie kadru, kompozycji i ruchu wewnątrzkadrowego to jest coś, na co krytycy zwracają uwagę. Te jego kadry są po prostu przepiękne, on potrafił w wielkim zamęcie bitewnym prowadzić swoich bohaterów tak, że my wcale nie jesteśmy pogubieni w tym, co się dzieje. Pokazywał przyrodę nie jako tło, tylko coś, co opowiada też o emocjach bohaterów. Ci bohaterowie są jej częścią - opowiadała filmoznawczyni.

Nagrody i sukces filmu przyczyniły się do spopularyzowania kina japońskiego na świecie. Dziś "Rashomon" jest dziełem klasycznym i inspiracją dla wielu współczesnych twórców. Między innymi dla polskiej reżyserki młodego pokolenia, Jagody Szelc.

Jak dzieło Kurosawy wpłynęło na stare i nowe filmy kinowe - opowiadał o tym również filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Goście: Jagoda Murczyńska i Tomasz Kolankiewicz (filmoznawcy)

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Japoński Szekspir

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2008 13:18
Wielkość i wyjątkowość Akira Kurosawy wynikała nie tylko z poruszanej przez niego tematyki, ale przede wszystkim z jej uniwersalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akira Kurosawa – samuraj z kamerą w dłoni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 05:46
Swoją artystyczną karierę zaczął od muzyki i malarstwa. Na film czas przyszedł później, ale to właśnie jako reżyser zyskał największą popularność. Sławę na Zachodzie zawdzięcza swojemu filmowi "Rashomon" z 1950 roku.
rozwiń zwiń