REKLAMA

Żart, spryt i zemsta

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 16:30
Tematem audycji był singspiel "Scherz, List und Rache" Philippa Christopha Kaysera, niemieckiego kompozytora przełomu XVIII/XIX wieku do libretta Johanna Wolfganga von Goethego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Aleksey Sagitov

Posłuchaj
58:24 2021_03_02 22_01_13_PR2_Tematy_operowe.mp3 Żart, spryt i zemsta (Tematy operowe/Dwójka) 

Sprytni Scapin i Scapine chcą za wszelką cenę odzyskać pieniądze, które ich ciotka zapisała w testamencie przebiegłemu lekarzowi. Postanawiają doktora nastraszyć. Fortel udaje się aż nadto dobrze – medyk ze strachu nawet zaczyna szczekać, co efektownie oprawił swą muzyką Philipp Christoph Kayser.

Libretto singspielu napisał jego bliski przyjaciel Johann Wolfgang von Goethe. Ich wspólne dzieło zatytułowane Scherz, List und Rache popadło w niemal całkowite zapomnienie. Wysłuchaliśmy go w audycji w nagraniu zespołu L’arte del mondo pod kierunkiem Wernera Ehrhardta.

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 2.03.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Faust" - mroczny świat alchemika w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:00
W audycji słuchaliśmy reportażu z przygotowań do zaplanowanej na 23 czerwca premiery opery, która inspirowana jest dramatem ojca romantyzmu europejskiego - Johanna Wolfganga Goethego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Faust. Cześć pierwsza". Goethe po mistrzowsku zagrany

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 11:17
W ramach sobotniego cyklu "Zostań w domu - słuchaj Dwójki" przypominamy znakomitą adaptację tekstu Goethego w przekładzie Adama Pomorskiego. Wyśmienita obsada!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra", czyli obowiązkowa powieść formacyjna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 08:03
– Zmarła w ostatnim czasie Maria Janion poświęciła całe swoje życie badaniu romantyzmu, romantyczności i tego, jakie piętno wywarły one na naszej kulturze i na naszym imaginarium – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń