REKLAMA

"Cyrulik sewilski" w realizacji Claudia Abbado

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 07:00
Tematem kolejnej audycji Aleksandra Laskowskiego była opera "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego. To jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych oper tego włoskiego kompozytora.
Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego to jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych oper tego włoskiego kompozytora
"Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego to jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych oper tego włoskiego kompozytoraFoto: Polona

Premiera "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego odbyła się 20 lutego 1816 roku w Rzymie i - jak wieść niesie - omal nie potępiono na niej włoskiego kompozytora. Przedstawienie zakończyło się całkowitym niepowodzeniem, wśród krzyków i gwizdów niezadowolonej publiczności. Jednak już na drugim przedstawieniu ogłoszono go… geniuszem.

Libretto przygotował Cesare Sterbini, który zaproponował przerobienie tekstu wykorzystanego w "Cyruliku" Giovanniego Paisiella (premiera w 1782 roku w Sankt Petersburgu). Rossini poprosił nawet sędziwego kompozytora o zgodę i natychmiast ją otrzymał. Co ciekawe tytuł – "Cyrulik sewilski" - przyjął się dopiero po śmierci Paisiella, który zmarł 5 czerwca 1816 roku, dokładnie zaś od wystawienia w Bolonii, w sierpniu tego samego roku.

We wtorkowej odsłonie audycji wyemitowaliśmy nagranie z 1972 roku zrealizowane przez Claudia Abbado, z Teresą Berganzą w roli Rozyny (jako hrabia Almaviva - Alva Luigi).

To nagranie legendarne z wielu względów. Claudio Abbado postanowił powrócić bowiem do pierwotnej, oryginalnej instrumentacji Rossiniego. Doskonale również dobrał śpiewaków, spośród których tylko jeden nie należy do kultury łacińskiej, a jest nim niemiecki baryton Hermann Prey.


Posłuchaj
58:42 2021_12_28 22_00_23_PR2_Tematy_operowe.mp3 "Cyrulik sewilski" w realizacji Claudia Abbado (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Jerzy Stuhr: w "Cyruliku" chcę uciec od stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:28
- Myślałem, jak zrobić, żeby widz, który zna już ten utwór, nagle odkrył inne wnętrza czy inne otoczenie arii - opowiadał Jerzy Stuhr o przygotowywanej przez siebie inscenizacji "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego.
rozwiń zwiń