REKLAMA

Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:35
Jego twórczość jest ogromna – prawie 140 opusowanych dzieł i ponad 200 nieopusowanych. I chociaż tak popularna, to nie oznacza, że doskonale znana. W audycji "Beethoven 2020" pojawią się wszystkie jego arcydzieła i najpopularniejsze utwory oraz tyle, ile zdoła się zmieścić utworów mniej znanych, co nie oznacza, że mniej ciekawych.
Audio
  • Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Ludvig van Beethoven portret J. Stielera
Ludvig van Beethoven portret J. StieleraFoto: Shutterstock/Everett Historical

Ludwig van Beethoven jest w historii muzyki przypadkiem szczególnym. Nie tylko dlatego, że żył i tworzył na przełomie dwóch epok – klasycyzmu i romantyzmu, zresztą do stworzenia tego ostatniego wydatnie się przyczyniając. Beethoven pozostaje przecież w naszych czasach synonimem twórcy, którego nazwisko znają wszyscy, a niekoniecznie wiedzą co, dlaczego i kiedy skomponował.

Beethoven to ten, którego dzieła wykonuje się wszędzie (pod każdą szerokością geograficzną), którego utwory każdy szanujący się artysta ma w swoim repertuarze, który zawsze zapewni frekwencję, bo przecież "jego się słucha". Tak, słuchają Beethovena "od zawsze" (czyli tak naprawdę od początku XIX wieku) mieszczanie, bo dla emancypującego się mieszczaństwa Beethoven tworzył. I tak z nim pozostał, chociaż świat nie przestał się zmieniać. Czy oznacza to, że dzisiaj jest anachroniczny? Bynajmniej – stanowi wyzwanie dla nowych generacji interpretatorów, ponieważ potencjał jego sztuki jest na szczęście niewyczerpany.

W pierwszej audycji, poświęconej twórczości niemieckiego kompozytora, zabrzmiały dzieła najwcześniejsze, m.in. Wariacje c-moll na temat marsza Dresslera, napisane przez kompozytora-nastolatka i opublikowane w 1782 roku. 

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 22.00

am/pg

Czytaj także

Ewy Strusińskiej przygody z Beethovenem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 18:00
Na liście ważnych kompozycji w jej życiu na pierwszy miejscu jest V Symfonia Beethovena. Ale nie był to wcale utwór, przy którym bawiła się w dyrygowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beethoven odkrywany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
W konkursie "Płyta na lato" można było zdobyć album "Beethoven, IX Symfonia d-moll" Seiji Ozawy, który powrócił do tego wielkiego dzieła 45 lat po swoim pierwszym, debiutanckim nagraniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexandre Kantorow: trudność powinna być na usługach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń