Jakub Józef Orliński: jeżeli się czegoś chce, to się uda

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:00
- Jestem wyznawcą teorii, że jeśli czegoś chcesz, to osiągniesz. Trzeba iść twardo i się nie dawać. Czy to życie prywatne, czy rodzinne, kariera – wszystko jest do zrobienia, tylko trzeba chcieć. Oczywiście, trzeba mieć też support od najbliższych – to jest istotne. Ja mam szczęście, że moja rodzina bardzo mnie wspiera, więc to mi daje moc - mówił w Dwójce słynny śpiewak operowy.
Audio
  • Rozmowa Magdaleny Łoś z Jakubem Józefem Orlińskim (Cafe "Muza"/Dwójka)
  • Jakub Józef Orliński o Gramophone Classical Music Awards 2019 (Dwójka)
Jakub Józef Orliński
Jakub Józef OrlińskiFoto: Mat. prasowe/Jiyang Chen

Jakub Józef Orliński by Jiyang Chen 1200.jpg
Jakub Józef Orliński z nagrodą dla młodego artysty roku!

Jest bardzo zajęty, w jego kalendarzu właściwie nie ma wolnych miejsc. Tej jesieni musiał je jednak znaleźć, przemeblować napięte plany, by odebrać trzy niezwykle prestiżowe nagrody – Koryfeusz Muzyki Polskiej 1 x w Warszawie, Opus Klassik Awards 13 X w Berlinie i Gramophone Classical Music Awards 16 X w Londynie. Wyliczanie ról, jakie w ostatnim czasie zaśpiewał, zrealizowanych planów koncertowo-nagraniowych również zajmuje sporo czasu. 

Jednym ze szczególnych wspomnień artysty jest tytułowa rola w operze Jerzego Fryderyka Händla Rinaldo w Glyndenbourne. Opowiadał, że był bardzo szczęśliwy, gdy został zaproszony na tak bardzo prestiżowy operowy festiwal muzyczny, na dodatek do udziału w jednej z muzycznych produkcji, czyli właśnie do dzieła Händla. Trzeba dodać, że Jakub Józef Orliński kilkukrotnie grał w Rinaldzie, a więc świetnie go znał. Początkowo jednak został zatrudniony do mniejszej roli - Eustazio.

- Zadzwonił do mnie kierownik artystyczny Glyndenbourne, czy mogę przyjść do niego. Strasznie się stresowałem, bo podczas prób robiłem bardzo dużo rzeczy, których nie wiem, czy powinienem był robić, a mianowicie robiłem dużo zdjęć z backstage'u. Miałem też w końcu dużo czasu, żeby porobić też swoje akrobatyczne rzeczy. Było lato, więc siedziałem w tych przepięknych ogrodach opery Glyndenbourne i skakałem salta, nagrywałem różne rzeczy i niektóre z nich wrzucałem do sieci. I bałem się, że dyrektor mnie wyrzuci za to z produkcji. A okazało się, że zaproponował mi wskoczenie na główną rolę - opowiadał Jakub Józef Orliński.


orlinski jakub jozef 1200.jpg
Jakub Józef Orliński gościem audycji Cafe "Muza" - galeria

Gość Dwójki opowiadał również o artykule w New Yorkerze na swój temat i o pomysłach na poszerzanie kręgu odbiorców muzyki klasycznej. Były też anegdoty, historie przygód i spotkań, na które jest zawsze otwarty.

Jak wyglądają plany artystyczne słynnego kontratenora? I gdzie w Polsce można spotkać Jakuba Orlińskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cafe muza 

Prowadzenie: Magdalena Łoś

Gość: Jakub Józef Orliński (polski śpiewak operowy)

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 10.00

am

Czytaj także

Warszawski recital Szymona Komasy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 16:56
Gościem audycji "Poranek Dwójki" będzie światowej sławy baryton, wszechstronny śpiewak koncertujący w prestiżowych teatrach na całym świecie. 17 października w Teatrze Studio wystąpi z pierwszym warszawskim koncertem, podczas którego wykona wiele słynnych pieśni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dydona i Eneasz". Przed premierą w Polskiej Operze Królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 15:12
Gościem audycji będzie Natalia Kozłowska, reżyserka inscenizacji opery Henry'ego Purcella.
rozwiń zwiń