Artur Ruciński i przełom w karierze, którego nic nie zwiastowało

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 13:25
- Zostałem zaproszony przez Daniela Barenboima na audycję do Berlina. Po wykonaniu kilku pierwszych taktów z arii Oniegina maestro wstał i wyszedł. Byłem skonsternowany, co mam dalej robić, ale dokończyłem. Czułem się troszeczkę zawiedziony, bo wiedziałem, że jestem w dobrej dyspozycji wokalnej, a najwidoczniej maestro w ogóle się to nie spodobało - mówił śpiewak.
Audio
  • Spotkanie ze światowej sławy barytonem Arturem Rucińskim (Cafe "Muza"/Dwójka)
Artur Ruciński jest solistą Metropolitan Opera, Teatro alla Scala i Covent Garden, który w sezonie 20092010 został umieszczony przez magazyn Festspiele na liście 20 najlepszych śpiewaków operowych na świecie
Artur Ruciński jest solistą Metropolitan Opera, Teatro alla Scala i Covent Garden, który w sezonie 2009/2010 został umieszczony przez magazyn "Festspiele" na liście 20 najlepszych śpiewaków operowych na świecieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

beczała piotr 1200.jpg
Piotr Beczała: byłem nieodłącznym elementem tej wersji "Halki

Był 2009 rok. Po przesłuchaniu Artur Ruciński wsiadł w pociąg powrotny do Warszawy. - Gdy już wracałem z Berlina dostałem telefon od mojej ówczesnej agentki. Powiedziała: "Wracaj, mamy ten kontrakt. Maestro wybiegł, żeby zadzwonić do mnie, gdzie znalazłam tego barytona, bo właśnie kogoś takiego szukał na Oniegina". Tak zaczęła się muzyczna przyjaźń, która trwa do dzisiaj - opowiadał gość Dwójki.

Artur Ruciński urodził się w Warszawie, gdzie też studiował na Akademii Muzycznej. Karierę rozpoczął w Warszawskiej Operze Kameralnej i w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Punktem zwrotnym było dla niego zaproszenie od Daniela Barenboima do zaśpiewania w Eugeniuszu Onieginie pod jego batutą obok Rolando Villazona w Deutsche Staatsoper w Berlinie, o którym wspominał w audycji.

Odpoczynek od życia na walizkach 

Od tamtego czasu w życiu artystycznym Artura Rucińskiego wiele się wydarzyło. Zdobył międzynarodową sławę, występował na deskach najsłynniejszych teatrów operowych, ma w repertuarze kilkadziesiąt ról. Zmianę przyniosła dopiero panująca pandemia.

- Ostatnie miesiące były dla mnie wyjątkowe. Przez ponad dekadę żyłem na walizkach i wreszcie w tej całej sytuacji, w której się znaleźliśmy, mam czas, żeby nacieszyć się rodziną, domem, ogrodem. Także muszę powiedzieć, że ja nie narzekam. Oczywiście przeżywam bardzo jak ludzie cierpią, tracą pracę i przede wszystkim życie. To bardzo smutne. Mam nadzieję, że tak jak szybko ta pandemia przyszła, tak samo szybko zniknie - podkreślał jeden z najbardziej cenionych głosów barytonowych na świecie

Artur Ruciński zaprasza na audycję ze swoim udziałem:

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Artur Ruciński (baryton)

Data emisji: 24.05.2020

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Przełomowe arie Artura Rucińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 11:40
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się ze znakomitym polskim śpiewakiem, który od lat podbija operowe sceny świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Ruciński o śpiewaniu, rodzinie i sylwestrowym koncercie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 10:00
- Powiedziałem sobie, że nie będę przyjmował wszystkich propozycji, ponieważ chcę być również z moją rodziną. Bez niej nie czerpałbym szczęścia z moich zawodowych sukcesów - podkreślał znakomity śpiewak. Artur Ruciński będzie jedną z gwiazd koncertu sylwestrowego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, transmitowanego w Dwójce.
rozwiń zwiń