"Powstała nowa wartość Fantazji Polskiej Paderewskiego"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 15:53
- Jak przełożyć sześćdziesiąt osób grających na różnych instrumentach na pięciu muzyków grających na instrumentach smyczkowych? To jest karkołomne przedsięwzięcie - stwierdził w Dwójce w przededniu 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego Karol Radziwonowicz, znakomity pianista i pedagog, powszechnie kojarzony z muzyką i postacią legendarnego artysty i Polaka.
Karol Radziwonowicz
Karol RadziwonowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
58:27 2020_11_15_10_00_06_PR2_Cafe_Muza.mp3 Karol Radziwonowicz o fascynacji Paderewskim (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Pierwszy i jedyny jak dotąd wykonawca, który utrwalił na płytach komplet dzieł fortepianowych Paderewskiego i wciąż promuje jego twórczość w Polsce i na świecie. W 1991 roku Karol Radziwonowicz był solistą galowego koncertu w 100 rocznicę debiutu Paderewskiego w Ameryce.

Zobacz: "Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka" [WIDEO]


10 lat później, dla uczczenia 60 rocznicy śmierci artysty, wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall grając tam jego "Fantazję polską". Kilka dni temu dokonał światowej premiery wersji kameralnej tego utworu z zespołem I Solisti di Varsavia. - Cieszę się, że 11 listopada uczciłem graniem Paderewskiego, bo nie wyobrażam sobie innego kompozytora przy takiej dacie - podkreślił pianista. - To prawykonanie było o tyle ciekawe, że wiele lat namawiałem mojego brata, który jest skrzypkiem, aranżerem, kompozytorem, dyrygentem, żeby zrobił wersję kameralną "Fantazji Polskiej" Paderewskiego. To jest utwór napisany na fortepian z towarzyszeniem wielkiej orkiestry symfonicznej. Brat trochę się opierał - zdradził Karol Radziwonowicz.

Jaki był efekt pracy Tomasza Radziwonowicza? - Moim skromnym zdaniem, całkiem nieźle to brzmi jako muzyka kameralna, a jest to fantazja polska, gdzie są polskie klimaty, tańce: oberek, dumka o specyficznym polskim charakterze, Krakowiak na koniec - wymieniał pianista. - Wszystkie te rytmy z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego bardzo ciekawie zabrzmiały - ocenił. - Pomyślałem grając ten koncert, że powstał właściwie rodzaj nowego utworu.

Posłuchaj: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki >>>>>

Karol Radziwonowicz jest również cenionym popularyzatorem zapomnianej muzyki polskiej, utworów m.in. Zarębskiego, Mikulego, Godowskiego i Michałowskiego, prezesem Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Dużą popularność przyniósł mu udział w programach telewizyjnych komentujących przesłuchania Konkursu Chopinowskiego, a także regularna obecność w Płytowym Trybunale radiowej Dwójki.

Źródło: Radziwonowicz Piano-temat/Danses polonaises Op. 9: Polonaise in B major


Z naszym gościem rozmawialiśmy także o jego fascynacji sztuką i postawą Paderewskiego, o fenomenie jego popularności wczoraj i dziś, a także o wartości jego dorobku kompozytorskiego i promocji mało znanej muzyki polskiej w świecie.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Karol Radziwonowicz (pianista)

Data emisji: 15.11.2020

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Prof. Karol Radziwonowicz: inspirację do muzyki czerpię też z fotografii

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 14:09
- W swoch zbiorach mam bardzo wiele albumów jednego fotografika, który - jak przeczytałem w życiorysie - w młodości był bardzo dobrze zapowiadającym się pianistą. Mówię o Anselu Adamsie - opowiadał w Dwójce szef Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką muzykę poleca Karol Radziwonowicz?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 10:00
Tym razem audycję "Znacie, to posłuchajcie" prowadził pianista, pedagog, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń