Łukasz Borowicz: w tej chwili każdy koncert jest darowany

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 12:00
- Mamy niesłychanie trudny organizacyjnie czas. Kiedy koncerty w ogóle odbywają się, a po nich dostajemy znakomity odzew ze strony przyjaciół czy liczących się krytyków, dziennikarzy, przedstawicieli środowiska muzycznego, to jest dla nas największa nagroda. To nam daje siłę - mówił w radiowej Dwójce maestro Łukasz Borowicz.
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Przy stoliku w Dwójkowej kawiarence, przy filiżance kawy lub herbaty zasiadł tym razem bliski słuchaczom i znany z anteny maestro Łukasz Borowicz. Ten utytułowany dyrygent jest szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Wcześniej, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. 

"Karnawał" ze ściany

Już drugi sezon Łukasz Borowicz prowadzi w Programie 2 Polskiego Radia muzyczne lekcje o instrumentach. To dzięki niemu w każdy piątek po 22.00 możemy poznać historię i zrozumieć ich miejsce w orkiestrze. Skąd bierze pomysły i inspiracje do radiowych opowieści? - Możliwość dzielenia się swoimi fascynacjami muzycznymi jest przede wszystkim wielką radością, mówiąc wprost: frajdą - podkreślił nasz gość. - Od dziecka zbieram płyty i staram się tymi nagraniami, fascynacjami dzielić.

POSŁUCHAJ AUDYCJI Karnawał instrumentów >>>>

- Teraz mam ku temu okazję dzięki zaproszeniu do "Karnawału instrumentów" - podkreślił. - A płyty biorę ze ściany, czyli z olbrzymiego regału w domu, który jest muzyczną tapetą różnych epok, wśród których wyszukuję odpowiednie przykłady. Przygotowywanie się do audycji to też jest ogromna przyjemność.

Pandemia też gra w orkiestrze

Grafik koncertowy Łukasza Borowicza jest niezwykle napięty. Połączenie z Dwójką nawiązał tym razem z Warszawy po intensywnych dniach w Poznaniu i w stolicy. - W tych trudnych czasach, kiedy i dla publiczności to jest wysiłek, żeby wybrać się na koncert, żeby słuchać muzyki przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, dla organizatorów jest to sytuacja podwójnie trudna - ocenił muzyk. - Borykamy się z sytuacjami zupełnie nieoczekiwanymi: kwarantanny, nagłe zastępstwa. Czasami w pół minuty trzeba podejmować decyzje.


Posłuchaj
61:13 2022_01_30 09_59_54_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z maestro Łukaszem Borowiczem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Gość Cafe "Muza" od lat współpracuje z wieloma orkiestrami na świecie, w tym m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, RIAS Kammerchor oraz Akademie für Alte Musik, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphonike. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem "Polityki", w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a w 2014 roku – nagrodą Tansman za "wybitną indywidualność muzyczną". I to oczywiście nie koniec długiej listy...

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent, dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Kontrabasy w partyturach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 08:00
Kontrabasy – trudno wyobrazić sobie bez nich arcydzieła muzyki romantycznej... Jaką funkcję pełnią te instrumenty?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Puzon i jego uroczysty ton

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:51
Pierwsze spotkanie ze słuchaczami Dwójki w 2022 roku Łukasz Borowicz poświęcił wyjątkowemu instrumentowi, jakim jego zdaniem jest puzon.
rozwiń zwiń