Leif Ove Andsnes: kontynuuję tradycję domowego muzykowania

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 11:40
- Wydaje mi się, że to wielka szkoda, i nieco wstyd, że coraz bardziej oddalamy się od praktyk domowego muzykowania. Coraz mocniej tkwimy w przeświadczeniu, że żeby muzykować z innymi, musisz być w pełni wykształconym artystą - mówił w audycji Cafe "Muza" Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista. Artysta występował na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa".
Leif Ove Andsnes
Leif Ove AndsnesFoto: Gregor Hohenberg/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Leif Ove Andsnes jest pianistą i kameralistą. Ukończył konserwatorium w Bergen pod kierunkiem Jiřiego Hlinki. Stworzył festiwal Rosendal Chamber Music. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Gramophone Hall of Fame (2013), nagrody Peer Gynt za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, a także Gilmore Artist oraz Royal Philharmonic Society’s Instrumentalist Award. Przyznano mu także honorowe doktoraty: Juilliard School w Nowym Jorku (2016) i Uniwersytetu w Bergen (2017).

Domowe muzykowanie

Kameralistykę nasz gość uważa za naturalne dla człowieka wszystkich czasów muzykowanie. - Jeśli cofniemy się w pamięci kulturowej o 100, 150 lat, to już wówczas była najbliższą człowiekowi tradycją wykonawczą, choćby w ramach domowego muzykowania - tłumaczył Leif Ove Andsnes. 

- W większości domów, oczywiście tych, które było na to stać, znajdował się instrument klawiszowy, a ludzie po prostu grywali ze sobą w gronie rodzinnym czy w gronie przyjaciół - podkreślił pianista. - Wielu ludzi odbierało wówczas tylko podstawowe wykształcenie muzyczne, więc można by nazwać ich swego rodzaju muzykami amatorami.

Festiwal Muzyki Kameralnej

Leif Ove Andsnes powołał do życia Festiwal Muzyki Kameralnej w położonym w scenerii gór i fiordów Rosendhal, w Norwegii. - W centrum znajduje się tam stary dworek, w którym czasami gramy, choć już teraz większość koncertów odbywa się w modernistycznie odrestaurowanym gospodarstwie farmerskim, w którym możemy grać dla 400 osób - opowiadał. - Mam tam poczucie, że kontynuuję tradycję domowego muzykowania i że dzielę się muzyką z gronem osób, które są mi jak przyjaciele.

Dzielenie radością

A co zdaniem pianisty jest celem profesjonalnego parania się muzyką? - Ten zawód dąży do jednego, do dzielenia się tym, co my jako artyści z niego czerpiemy, czyli radością. Tą, która wynika z kontaktu ze wspaniałymi dziełami kultury muzycznej, z twórczością tych kompozytorów, których podziwiamy - zaznaczył nasz gość. 


Posłuchaj
58:53 2022_08_28 10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z Leifem Ove Andsnesem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Leif Ove Andsnes (pianista)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 10.00


Logo sponsora 
Czytaj także

Leif Ove Andsnes: relaksuje mnie cisza i gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:37
- Szczególnie ważna w dzisiejszych czasach jest możliwość obcowania z ciszą - mówił w Dwójce ceniony norweski pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leif Ove Andsnes: artysta potrzebuje samotności

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:30
- Jest mi łatwiej stworzyć przestrzeń samotności, kiedy podróżuję i mogę skoncentrować się na muzyce. Podróżowanie jest znaczną częścią mojej egzystencji - mówił w Dwójce Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista, laureat m.in. Gramophone Hall of Fame, a także założyciel Rosendal Chamber Music Festival i wieloletni dyrektor artystyczny Risør Festival of Chamber Music.
rozwiń zwiń