Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 11:00
- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Prof. Krzysztof Meyer
Prof. Krzysztof MeyerFoto: Jan Bebel/Forum

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Własny dźwiękowy świat

Gościem Marcina Majchrowskiego w audycji Cafe "Muza" był prof. Krzysztof Meyer - kompozytor, pianista i pedagog, autor monografii Lutosławskiego i Szostakowicza, który 11 sierpnia świętował swoje 80. urodziny. - Na początku lat siedemdziesiątych uczyłem się, szukałem, chciałem stworzyć własny świat dźwiękowy. To mi się udało, teraz chcę go nadal wzbogacać, udoskonalać, ulepszać - mówił.

Zamiłowanie do kwartetów smyczkowych

Dodał, że czuje się zakorzeniony w europejskiej tradycji muzycznej. - Ojcem naszej muzyki jest Bach, czuję się spadkobiercą kwartetów smyczkowych Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, w XX wieku przede wszystkim Bartoka. To jest linia, która zawsze była mi bardzo bliska, stąd moje zamiłowanie do tego gatunku. Na istniejące kilkaset lat zjawisko muzyczne spojrzałem pod kątem wykorzystania go do moich celów - podkreślił Krzysztof Meyer.

Domowe koncerty kameralne

Stwierdził, że zawsze chciał zostać kompozytorem. - Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił.

Posłuchaj
59:38 2023_08_20 10_00_10_PR2_Cafe_Muza.mp3 Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Uczeń Nadii Boulanger w Paryżu

Studiował u Stanisława Wiechowicza, później u Krzysztofa Pendereckiego. Był też uczniem Nadii Boulanger w Paryżu. A kto był najważniejszym pedagogiem na jego drodze akademickiej? 

Nauka kompozycji u Wiechowicza, Lutosławskiego i Pendereckiego

Teorii muzyki uczyła go siostrzenica generała Fieldorfa "Nila" - Maria Fieldorf, a kompozycji - Stanisław Wiechowicz, Witold Lutosławski (nieformalnie) i Krzysztof Penderecki będący w latach 60. adiunktem w krakowskiej PWSM.

Autor pierwszej polskiej monografii życia i twórczości Dymitra Szostakowicza

Krzysztof Meyer jest również autorem pierwszej polskiej monografii życia i twórczości Dymitra Szostakowicza, a wraz z żoną, Danutą Gwizdalanką - Witolda Lutosławskiego. Przez wiele lat był członkiem komisji repertuarowej "Warszawskiej Jesieni". 

W tygodniu od poniedziałku do piątku 21-25 sierpnia o godz. 12.45 słuchaliśmy opowieści profesora Krzysztofa Meyera w cyklu "Zapiski ze współczesności".

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: prof. Krzysztof Meyer (kompozytor, pianista i pedagog, autor monografii Lutosławskiego i Szostakowicza)

Data emisji: 20.08.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Krzysztof Meyer: lata 60. to czas moich muzycznych inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 11:19
- Studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej były dla mnie wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju okresem ze względu na ilość nowych impulsów, wrażeń, zainteresowań i inspiracji – mówił w Dwójce ceniony kompozytor, pianista i pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Meyer i muzyczne kolory

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 07:27
Zamglone, opalizujące, pełne światła i światłocieni. Do tego intymne nastroje poezji Paula Verlaine'a. Muzyczne kolory będą tematem kolejnej audycji "Nowa Polska", w której gościem będzie pedagog, kompozytor i pianista Krzysztof Meyer.
rozwiń zwiń