Jakub Józef Orliński: staram się odbiegać od powielania jednej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:08
- Jak ćwiczę rzeczy z zespołem Il Pomo d'Oro, z pianistą Michałem Bielem czy z kimkolwiek innym, to jednak zawsze dochodzi do tego aspekt publiczności, atmosfery, danego miejsca, danego momentu. Dlatego zmieniam jakieś małe rzeczy, interpretacyjnie też to inaczej wygląda. Zawsze się staram, żeby to były jednak unikatowe wykonania - mówił znakomity śpiewak.
Jakub Józef Orliński
Jakub Józef OrlińskiFoto: Frederic Kern/Geisler-Fotopress/PAP/DPA

Posłuchaj
07:40 Filharmonia Dwójki 14.03.2021 orliński.mp3 Jakub Józef Orliński o nowej płycie solowej, działalności koncertowej w czasie pandemii i współpracy z Capellą Cracoviensis (Filharmonia Dwójki) 
Jakub Józef Orliński 1200.jpg
Jakub Józef Orliński: jeżeli się czegoś chce, to się uda

W niedzielę, 14 marca, Jakub Józef Orliński wraz z Capellą Cracoviensis wykonał dzieła m.in. Bacha, Vivaldiego i Haendla podczas Festiwalu Opera Rara w Krakowie. Jak podkreślał w Programie 2 Polskiego Radia kontratenor, bardzo lubi on wspólne występy z tym zespołem.

- Są to rewelacyjni muzycy i świetni ludzie. Atmosfera jest naprawdę bardzo fajna, dlatego jak tylko dzwoni do mnie ktoś z Capelli Cracoviensis z jakąś propozycją, to zazwyczaj, jeżeli tylko termin mi pasuje, mówię "tak". Wystąpiliśmy już wielokrotnie razem na jednej scenie, plus nagraliśmy materiał, który już niebawem się ukaże - zdradził Jakub Józef Orliński.

W tym roku ukaże się także trzecia solowa płyta artysty, nagrana z zespołem Il Pomo d'Oro. - Tym razem zaprosiłem gości. W jednym z utworów pojawi się Fatma Said, rewelacyjna sopranistka, z którą bardzo fajnie nam się współpracowało. Będą też inni goście, ponieważ przyłożyłem dużo uwagi, żeby mieć dialog z innymi instrumentami. Dlatego pojawią się np. arie z koncertującą trąbką, skrzypcami czy wiolonczelą - tłumaczył śpiewak.

W audycji Jakub Józef Orliński mówił jeszcze m.in. płycie "Adela", na której gościnnie zaśpiewał na zaproszenie Aleksandra Dębicza i Łukasza Kuropaczewskiego.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Jakub Józef Orliński (śpiewak)

Data emisji: 14.03.2021

Godz. emisji: 18.40

Rozmowę wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

Czytaj także

Jakub Józef Orliński poleca "Rinalda"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 18:53
Ze wszystkich oper bez wahania wybrał tę jedną - "Rinalda" Jerzego Fryderyka Haendla. Zna ją doskonale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Bachowski. Jakub Józef Orliński: wywodzę się ze środowiska chóralnego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 12:32
- Próba wymaga tego, żeby śpiewak zaśpiewał pełnym głosem, żeby ludzie z orkiestry usłyszeli i wiedzieli w ogóle, jak to idzie ze śpiewakiem. A też dla mnie jest to bardzo ważne. Przychodzę z takiego środowiska, gdzie zawsze ważne jest dobrze zaśpiewać, zobaczyć jak w kościele odbija się ten dźwięk - mówił nagradzany w Polsce i na świecie artysta przed występem na XXI Festiwalu Bachowskim w Świdnicy.
rozwiń zwiń