Bartłomiej Nizioł: w tym roku są trzy ważne dla mnie jubileusze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 12:20
- Ten rok jest dla mnie szczególny, ponieważ są aż trzy ważne dla mnie jubileusze. To znaczy kończę 50 lat, mija 20 lat, odkąd gram w Operze w Zurychu, i 15 lat, odkąd jestem pedagogiem na uczelni w Bernie - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, mieszkający w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków.

ZOBACZ WIDEO:

  • Bartłomiej Nizioł jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, w tym Konkursu Wieniawskiego w 1991 roku.
  • Na co dzień mieszka w Zurychu, ale chętnie odwiedza Polskę - nie tylko w roli jurora.
  • Z artystą spotkaliśmy się w audycji Cafe "Muza" niedługo po jego 50. urodzinach (1.02).

Barłomiej Nizioł właśnie skończył 50 lat. Świat usłyszał o nim w 1991 roku, gdy wygrał 10. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Do dziś zresztą związany jest z organizowanym w Poznaniu wydarzeniem - jako juror, a także wiceprezes Towarzystwa im. H. Wieniawskiego.

Bartłomiej Nizioł - zajęty jubilat 

Solista, kameralista, pedagog konserwatorium w Bernie, koncertmistrz Orkiestry Opery w Zurichu. Gość Dwójki na co dzień mieszka w Szwajcarii, ale chętnie odwiedza Polskę.

Dobry dyrygent wie, że może coś zasugerować orkiestrze, a wszystko i tak zależy od koncertmistrza, bo muzyka płynie od skrzypiec i wychodzi z pierwszego pulpitu - to słowa Daniela Stabrawy, które zacytowała prowadząca audycję Róża Światczyńska.

Bartłomiej Nizioł o odpowiedzialności koncertmistrza

- To zależy od dyrygenta. Są dyrygenci, którzy wymagają raczej, żeby dźwięk szedł od ostatnich pulpitów. Tak jak np. wspaniały, nieżyjący już dyrygent Kurt Sanderling, z którym miałem przyjemność współpracować. Natomiast prawdą jest, że niezależnie od dyrygenta, w dobrym zespole wszystkie oczy są zwrócone są jednak w kierunku koncertmistrza. Jest to rzeczywiście odpowiedzialność. Bierze się na barki różne momenty, kiedy dyrygent może stawać się troszeczkę mniej czytelny dla muzyków - tłumaczył skrzypek.


Posłuchaj
60:41 2024_02_11 10_00_08_PR2_Cafe_Muza.mp3 Skrzypek Bartłomiej Nizioł w swoje 50. urodziny (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Już za kilka dni we Wrocławiu Barłomiej Nizioł wykona koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza. W tym przedsięwzięciu towarzyszyć będzie mu Wrocławska Orkiestra Barokowa. Jak sam mówi, to pomysł na 50. urodziny, bo w tym roku skrzypek sięgnie po wszystkie pięć koncertów tego kompozytora, a wykona je, grając na strunach jelitowych. 

Bartłomiej Nizioł urodził się 1 lutego 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, następnie naukę swą kontynuował pod kierunkiem prof. Pierre'a Amoyala w Conservatoire de Lausanne. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach muzycznych pod okiem takich znakomitych profesorów, jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschlager. Jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych: w Poznaniu (I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego, 1991), Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu.

Jako solista występował z takimi orkiestrami, jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, English Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony i wiele innych. Koncertował we wspaniałych salach koncertowych, m.in. w paryskiej Salle Playel, londyńskim Barbican Center, w Filharmonii Berlińskiej, Suntory Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu i w konserwatorium w Moskwie.

Jako kameralista występował z tak znakomitymi artystami, jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. W 2011 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie.

Od 1995 roku artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003 jest koncertmistrzem orkiestry operowej Zürich Philharmonia.

Od września 2008 roku jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Bartłomiej Nizioł został czterokrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe'a i Karola Lipińskiego. W 2014 roku wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą, tworzącymi Spyros Piano Trio, nagrał płytę "Luise Adolpha Le Beau", za którą rok później muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik.

Gra na instrumencie Guarneri del Gesú z 1727 roku.

[źródło: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Bartłomiej Nizioł (skrzypek)

Data emisji: 11.02.2024

Godz. emisji: 10.00

mo/mgc/pg/kormp

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartłomiej Nizioł: grunt to dobra organizacja pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 18:58
- Nie wyobrażam sobie wyłącznie koncertowania i podróżowania, spędzania czasu w hotelach, na dworcach i lotniskach. Stąd mój wybór stałej pracy w operze w Zurychu - mówił w Dwójce znakomity skrzypek Bartłomiej Nizioł.
rozwiń zwiń