"Wozzeck", mroczna opera Berga. Transmisja z Metropolitan Opera

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:40
Pogrążony w szaleństwie Wozzeck zabija ukochaną, a później unicestwia także siebie... Nową inscenizację słynnej opery Albana Berga nadaliśmy prosto z nowojorskiej Metropolitan Opera.
Alban Berg Wozzeck, Metropolitan Opera 2020 r.
Alban Berg "Wozzeck", Metropolitan Opera 2020 r. Foto: Ken Howard / Met Opera

5 kwietnia roku 1914 Alban Berg obejrzał w Wiedniu prapremierę sztuki Georga Büchnera pod tytułem "Woyzeck". Dramat opowiada historię cyrulika z Lipska, który zamordował swoją kochankę. Berg postanowił napisać o Woyzecku operę. Zarówno libretto, które sam, według tekstu dramatu Georga Büchnera sporządził, jak i pierwsze szkice muzyczne ukończył jeszcze w tym samym roku. Wiele niezależnych od Berga okoliczności (łącznie z dwuletnią służbą wojskową) spowodowało, że dopiero po trzech latach mógł kontynuować pracę. Proces twórczy postępował powoli, dlatego dzieło było gotowe dopiero w roku 1922. Jego prapremiera odbyła się w Berlinie w 1925. Do dnia dzisiejszego opera cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników muzyki współczesnej, toteż chętnie do repertuaru wprowadziło ją wiele scen świata.

Program:

Alban Berg - Wozzeck, opera w 3 aktach do libretta kompozytora wg dramatu Georga Büchnera

Wyk: Peter Mattei – baryton (Wozzeck), Elza van den Heever – sopran (Maria), Christopher Ventris – tenor (Tamburmajor), Gerhard Siegel – tenor (Kapitan), Andrew Staples – tenor (Andres), Christian Van Horn – bas (Doktor), Brenton Ryan – tenor (Błazen), Daniel Clark Smith – tenor (Żołnierz), Tamara Mumford – kontralt (Małgorzata), Richard Bernstein – bas, Miles Mykkanen – baryton (Czeladnicy), Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, dyr. Yannick Nézet-Séguin

(Metropolitan Opera Season – transmisja z Nowego Jorku)

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami 

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Wojciech Michniewski: era mistrzów się chyba skończyła

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 16:26
- Teraz orkiestry potrzebują już czego innego niż mistrzów, którym mogłyby się zawierzyć - mówił w Dwójce ceniony dyrygent i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Wawrowski: stradivarius sam wyrywa się do grania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 13:40
Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia opowiadał w Dwójce o grze na wyjątkowym instrumencie: skrzypcach z 1685 roku zbudowanych przez Antonia Stradivariego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Kryger: ubolewam, że nie mogę powiedzieć "jestem pianistką"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 12:00
- Nie da się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy trudniejsza jest gra czy śpiew. Jedno wiem na pewno, że nie da się równolegle prowadzić obu tych kierunków. A jeśli nie poświęca się wystarczającej ilości czasu na to, żeby te umiejętności podtrzymywać i rozwijać, to niestety się je traci - mówiła w Dwójce słynna polska śpiewaczka.
rozwiń zwiń