REKLAMA

Aleksandra Kurzak: klucz do "Traviaty" zapisany jest w partyturze

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 15:26
- Jeśli dokładnie spojrzymy na to, co napisał Verdi, to naprawdę nie trzeba tutaj wymyślać zbyt dużo. Wystarczy trzymać się tego, co jest napisane w partyturze i kreowanie postaci wyjdzie znakomicie - mówiła w Dwójce znakomita sopranistka, która w sobotę (18.01) wystąpiła w Nowym Jorku w operze "Traviata" Giuseppe Verdiego.
Audio
  • Aleksandra Kurzak o operze "Traviata" Giuseppe Verdiego i współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku (Opera pod gwiazdami/Dwójka)
  • Rozmowa z reżyserem Markiem Weissem, autorem inscenizacji "Traviaty" w Teatrze Wielkim w Poznaniu (Opera pod gwiazdami/Dwójka)
Aleksandra Kurzak
Aleksandra Kurzak Foto: Marcin Obara/PAP

W inscenizacji przygotowanej przez Metropolitan Opera Aleksandra Kurzak gra główną rolę. Jako Violetta Valéry Polka zbiera świetne recenzje. - Niektóre z nich są bardzo precyzyjne, co jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Na ogół więcej czasu poświęca się na omówienie, o czym jest opera niż na recenzowaniu dokonań artystycznych na scenie. Jestem więc bardzo mile zaskoczona i szczęśliwa - podkreślała śpiewaczka.

Po raz pierwszy Aleksandra Kurzak wystąpiła w "Traviacie" 10 lat temu. Była to inscenizacja w reżyserii Mariusza Trelińskiego wystawiona w Warszawie. W audycji artystka mówiła m.in. jak na przestrzeni czasu zmieniło się jej podejście do tej roli oraz o wpływie, jaki na jej głos miała przebyta ciąża.

W przerwach transmisji z Nowego Jorku Marcin Majchrowski rozmawiał w studiu Dwójki z reżyserem Markiem Weissem, autorem inscenizacji "Traviaty" w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Aleksandra Kurzak (sopranistka)

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 21.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Opera pod gwiazdami".

pg/mk

Czytaj także

Aleksandra Kurzak, hormony i lirico spinto

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 18:00
- Zawsze marzyłam o tym, żeby śpiewać trochę inny repertuar. To stało się możliwe po narodzinach mojej córki – opowiadała Aleksandra Kurzak, która udzieliła wywiadu z okazji 81. urodzin Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kurzak: opera "Carmen" powinna mieć inny tytuł

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 13:23
- Według mnie to dzieło powinno nazywać się "Don José" - mówiła w Dwójce wybitna polska śpiewaczka, która wzięła udział w wykonaniu utworu Bizeta na scenie Metropolitan Opera.
rozwiń zwiń