Krzysztof Siwczyk: żegluję po "Morzach Bałtyckich" Tranströmera

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:27
- Mam wrażenie, że czytając Tranströmera jestem zaproszony do rodzinnego stołu, gdzie intymnie rozmawia się o tajemnicach prywatnego życia, a jednocześnie można przez te wiersze powiedzieć coś ogólnego o świecie - opowiadał w audycji "Literackie witaminy" poeta Krzysztof Siwczyk.
Audio
  • Rozmowa o lekturach Krzysztofa Siwczyka (Literackie witaminy/Dwójka)
Krzysztof Siwczyk
Krzysztof SiwczykFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W ostatnim czasie autor "Dzikich dzieci" powraca do poezji, która inspirowała go w przeszłości. - Próbuję odnaleźć czas utracony swojej wczesnej poetyckiej młodości, kiedy czytałem bardzo intensywnie pierwsze przekłady wierszy Thomasa Tranströmera - mówił gość programu. - Był on psychologiem i zrobił bardzo dużo za pomocą wiersza, aby różne głębie naszych przeżyć, świata pokazać. Jakoś dodają te wiersze sensu światu.


Piotr Matywiecki 1200.jpg
Piotr Matywiecki: Rilke jest w tej chwili moją obsesją

Szwecki poeta, tłumacz i pisarz w latach 60. pracował jako psycholog w zakładzie poprawczym w pobliżu Linköping, w 1990 przeżył udar mózgu. Częściowo sparaliżowany zajął się przede wszystkim poezją, za którą otrzymał w 2011 roku Nagrodę Nobla. Tranströmer uczył jak porozumiewać się z samym sobą, jak wychodzić za pomocą wiersza do relacji z kimś drugim - tłumaczył Krzysztof Siwczyk. - Końcówka jego życia była straszna. Po wylewie nie porozumiewał się ze światem, ale cały czas zachowywał niezmierną intensywność poetyckiego wyrazu - podkreślił.

W audycji poeta polecał także poezję Ewy Lipskiej oraz zaprosił na rozpoczynający właśnie (4.06) się 9. Festiwal Miłosza.

Krzysztof Siwczyk, ur. w 1977 roku, poeta. W 1995 roku za tom "Dzikie dzieci" otrzymał m.in. nagrodę miesięcznika "Czas Kultury" za najlepszy poetycki debiut roku. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza. 

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Krzysztof Siwczyk

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Rusinek: Szymborska ofiarą namiętności do kiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 18:00
- Większość znajomych, wiedząc o tej słabości, dawała jej w prezencie kiczowate przedmioty - wspominał Michał Rusinek, którego książką "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" właśnie się ukazała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
rozwiń zwiń