REKLAMA

Adam Wiedemann: "Notesprospera" to książka tajemnicza i dość skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:22
- Składa się ona z głównego poematu, który jest podzielony na 32 części, ale ten poemat zajmuje mniej więcej 1/3 całego tomu. Resztę wypełniają przypisy - mówił o wydanej w 2018 roku książce Bogusława Kierca poeta, tłumacz, krytyk literacki i krytyk muzyczny.
Okładka książki Notesprospera
Okładka książki "Notesprospera"Foto: materiały prom./wyd. Forma

Posłuchaj
10:05 Dwójka Literackie witaminy 30.07.2020.mp3 Adam Wiedemann poleca książkę "Notesprospera" Bogusława Kierca (Literackie witaminy/Dwójka)

leśniczówka pranie 1200.jpg
Leśniczówka Pranie. Tu Gałczyński leczył duchowe rany

Tegoroczne wakacje Adam Wiedemann postanowił poświęcić przede wszystkim pracy. Temu też podporządkował swoje lektury, choć zrobił jeden wyjątek.

- Udało mi się wyjechać na Mazury. Były ty co prawda takie raczej wakacyjki, no ale na wakacjach człowiek oddaje się konwencjonalnym przyjemnością, które mają utwierdzić w tym, że się jest na wakacjach. Z kolegami i koleżankami postanowiliśmy więc pojechać do leśniczówki Pranie. Oczywiście, jak się gdzieś jest, to chce się zdobyć jakąś pamiątkę. Co się okazało? Była tam wystawiona na sprzedaż książka Bogusława Kierca "Notesprospera", więc kupiłem ją sobie na pamiątkę i przeczytałem później w pociągu. Myślę, że to będzie moja wakacyjna lektura, którą będę zawsze wiązał z tym przeżyciem - opowiadał gość "Literackich witamin".

Opisywaną książkę porównał on do "Gry w klasy" Julio Cortázara. - To taka łamigłówka, którą trzeba rozwiązać - tłumaczył Adam Wiedemann.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Adam Wiedemann (poeta, tłumacz, krytyk literacki i krytyk muzyczny)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Słuchanie płyt z kotką i inne przygody Adama Wiedemanna

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 14:30
– To nie są zbiory osobnych tekstów, a raczej narracje o charakterze niemal powieściowym – mówił Adam Wiedemann, autor m.in. dwóch książek z "przygodą" w tytule.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma życia bez czytania – o Henryku Berezie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:44
W audycji wspominaliśmy zmarłego w 2012 roku krytyka literackiego i eseisty, przez wiele lat związanego z miesięcznikiem "Twórczość".
rozwiń zwiń