Twórczość starszego z braci Singer odkrywana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 16:51
- Lubię czytać książki, których lekturę można zacząć od środka albo od końca, a potem dopiero przejść do początku. Ostatnio przeczytałem i polecam bardzo dobry zbiór opowiadań: Izrael Joszua Singer "Na obcej ziemi" - mówił w audycji pisarz Wojciech Chmielewski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/sweetlouise

Posłuchaj
09:45 witaminy 10.09.mp3 Rozmowa z Wojciechem Chmielewskim (Literackie witaminy/Dwójka)
 
 
Czytelnia 1200.jpg
"Na obcej ziemi" i "Przechytrzyć historię". Literatura jidysz dawna i współczesna

- W Polsce opowiadania ukazały się w tym roku, po raz pierwszy zaś - w Wilnie w roku 1925. Izrael Joszua Singer to brat słynnego noblisty, Isaaka Bashevisa Singera. W dwudziestoleciu międzywojennym był uważany za gwiazdę literatury jidysz, a w rodzinie Singerów za zdolniejszego od młodszego brata - tłumaczył Chmielewski.

- W opowiadaniach Singer wychodzi poza getto. Jego bohaterowie to oczywiście Żydzi, ale są wśród nich także Polacy, Rosjanie. Nie interesuje go narodowość, a życiowe perypetie bohaterów - mówił gość audycji. Zwrócił uwagę także na fakt, że bohaterem prozy żydowskiego pisarza jest warszawskie Stare Miasto. - Pod piórem Singera jest ono jednak inne niż to, które znamy - stwierdził autor opowiadań

Wojciech Chmielewski przekonywał, że choć opowiadania Singera mają sto lat, nie zestarzały się. - To fantastyczne obrazki obyczajowe, warte czytania - podkreślił.

Gość audycji opowiedział także o mało znanych powieściach starszego Singera, które jego zdaniem należy przypomnieć. Podzielił się także wrażeniami z odwiedzin Wilna i lektury gawędy szlacheckiej "Urodzony Jan Dęboróg" Władysława Syrokomli spoczywającego na Rossie. 

***

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Chmielewski (pisarz, krytyk literacki)

Data emisji: 9.09.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Krzysztof Koehler: Yukio Mishima otwiera rodzaj wrażliwości nieeuropejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 09:27
- Jeśli chodzi o doświadczenie czytania, to strzałem w dziesiątkę była dla mnie "Złota Pagoda" Yukio Mishimy – bardzo znanego pisarza japońskiego, ponieważ poszukiwałem takiego sposobu postrzegania świata spoza kultury europejskiej - mówił w Dwójce polski historyk literatury, poeta i krytyk literacki, wicedyrektor Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Huelle poleca Krúdyego, Sabaliauskaitė i Borchardta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 09:57
- Na pewno jest w pisarstwie Krúdyego to, co nazywamy esencją Rotha, autora "Marsza Radetzky'ego". To jest taki sposób pisania, gdzie trudno oddzielić formę reportażu na bardzo wysokim poziomie od opowiadania. To jest forma łączna, którą Krúdy uprawiał ze znawstwem - opowiadał w "Literackich witaminach" pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń