Totalitaryzm według pszczół

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 14:15
"Rój", debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Laline Paull, wymyka się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym. Co o niej sądzi Czwórkowa znawczyni literatury, Kinga Michalska?
Audio
  • O czym opowiada "Rój" Laline Paull? (Stacja Kultura/Czwórka)
Czy hierarchiczne podziały wśród pszczół mogą być dobrym odzwierciedleniem systemu totalitarnego?
Czy hierarchiczne podziały wśród pszczół mogą być dobrym odzwierciedleniem systemu totalitarnego?Foto: pixabay.com

- Przy okazji "Roju" próbowałam się zorientować czy istnieje tradycja "książek pszczelarskich", ale nie znalazłam innej, w której pszczoły byłyby głównymi bohaterkami - mówiła Kinga Michalska. Opowieść ta to przede wszystkim obraz społeczności oraz jednostek uwikłanych w system totalitarny - znajdziemy tu elementy rodem z thrillerów, książek fantasy oraz antyutopii.

Oprócz perypetii głównej bohaterki, Flory 717, na stronach "Roju" poznajemy także zwyczaje i sposoby komunikacji między pszczołami - na przykład co robią gdy znajdą źródło kwiatów albo dlaczego konstruują idealnie symetryczne plastry. Czy nowa książka Laline Paull ma szansę stać się "Folwarkiem zwierzęcym" naszych czasów? Dowiecie się tego z nagrania "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzą: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 11.10.2016

Godzina emisji: 11.40

jsz/pj


    

Czytaj także

Debiutantka bawi jak Allen, zachwyca jak Munro

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:26
Powieść autorstwa Cynthii D'Aprix Sweeney bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych. A wszystko dlatego, że podczas seminarium literackiego ktoś uwierzył w nieśmiałą copywriterkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O istocie talentu w powieści "Wyjątkowi"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 14:37
- Jej autorka, Meg Wolitzer, specjalizuje się w literaturze obyczajowej. Opowiada o uniwersalnych problemach, które dotykają nas wszystkich - mówi Czwórce Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Meryl Streep. Znowu ona". Droga do aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 16:13
O Meryl Streep powiedziano już bardzo wiele. Ale - jak się okazuje - nie wszystko. - Michael Schulman poszedł nietypową drogą i opisał aktorkę taką, jakiej nie znamy - mówiła Kinga Michalska, znawczyni literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Ahnhem. Nowy król szwedzkiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:30
Znacie już Fabiana Riska, policyjnego śledczego stworzonego przez Stefana Ahnhema w "Ofierze bez twarzy"? Tym razem poznamy jego wcześniejsze losy.
rozwiń zwiń