Dariusz Dziurzyński: "Dekameron" to przykład inteligentnego hedonizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:15
- Te nowele czytane dziś zwróciły uwagę przede wszystkim podkreśleniem biologicznej natury człowieka, naszej zmysłowości, w tym Erosa, o którym Boccaccio pisze za Platonem, że to największa z potęg - mówił o zbiorze opowiadań "Dekameron" Dariusz Dziurzyński, poeta, wykładowca uniwersytecki i tłumacz literatury.
Pomnik Giovanniego Boccaccia we Florencji
Pomnik Giovanniego Boccaccia we FlorencjiFoto: shutterstock/ArTono

Posłuchaj
08:54 [ PR2]PR2 (mp3) 18 wrzesień 2020 16_47_10.mp3 Dariusz Dziurzyński zachęca do sięgania po przeczytane kiedyś lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Gość Kingi Michalskiej w czasie pandemiczno-wakacyjnym sięgnął po książki, które przeczytane od dawna znajdują się w jego domowej biblioteczce. Postanowił jednak spojrzeć na nie z innej perspektywy. 

Jedną z nich był "Dekameron" Giovanniego Boccaccia, przy lekturze którego, jak zaznaczył Dariusz Dziurzyński,  dominowała perspektywa prywatnego czytelnika-odkrywcy, a także badacza, który zajmuje się historią przekładu. - Patrzyłem na dzieło napisane przez Boccaccia i przetłumaczone przez Edwarda Boye, znakomitego krytyka, tłumacza, także epizodycznego poetę, który dokonał jako pierwszy przekładu na język polski całości stu opowieści z oryginału w 1937 roku - zaznaczył rozmówca. - Boye za działalność przekładową z literatury włoskiej i hiszpańskiej, w tym za przekład "Dekamerona" otrzymał nagrodę polskiego PEN Clubu - dodał.

Czytaj także:

"Reemigrejtan". Biografia zakazanego w PRL-u aktora i felietonisty 

Dariusz Karłowicz: historia interesuje mnie ahistorycznie

- To oczywiście opowieść o ucieczce przed dżumą, średniowieczną pandemią, grupy bogatych Florentyńczyków, którzy niczym współcześni migranci wewnętrzni, spędzają czas na modlitwach i snuciu opowieści - opowiadał literaturoznawca. -  To udanie się w krainę opowieści, historii, narracji - jednego z podstawowych wytworów człowieka - staje się formą ochrony przed zagrażającym złem.

Wśród lektur polecanych przez gościa Dwójki znalazły się także "Pani Bovary" Gustawa Flauberta  oraz poezja Urszuli Kozioł.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: "Literackie witaminy"

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: Dariusz Dziurzyński ( )

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohaterowie wielkiej bitwy: Florian Czarnyszewicz

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 08:22
W audycji przypomnieliśmy postać Floriana Czarnyszewicza - wciąż mało znanego w Polsce pisarza emigracyjnego, którego twórczością zachwycali się m.in. Czesław Miłosz, Melchior Wańkowicz czy Józef Czapski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kochan: Orwell jest jak reflektor w teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 17:30
- Pojawiły się ostatnio takie ciekawe zjawiska w świecie, w języku, że za niewłaściwe nazwanie czegoś można być obłożonym anatemą, krytykowanym, w pewnym sensie usuniętym z życia publicznego - podkreślił w "Literackich witaminach" Marek Kochan, pisarz, prozaik i dramaturg. 
rozwiń zwiń