Jerzy Kronhold: przed nami zadanie odkrycia twórczości Louise Glück

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 21:25
- Osobiście znam niewiele jej wierszy. Sięgnąłem po zbiór umieszczony w antologii pani Julii Hartwig "Dzikie brzoskwinie". Podejrzewam, że Nobel spowoduje, że sięgnę po książki tej autorki. Właśnie się zorientowałem, że można łatwo nabyć jej eseje, bo ona także pisywała o poezji - mówił poeta Jerzy Kronhold o tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla, Amerykance Louise Glück.
Książki w jednej ze szwedzkich księgarni
Książki w jednej ze szwedzkich księgarniFoto: Henrik Montgomery/PAP/TT/POOL

Posłuchaj
08:38 Dwójka literackie witaminy 9.10.2020.mp3 Jerzy Kronhold o Nagrodzie Nobla dla Louise Glück i kobiecych głosach w polskiej poezji (Literackie witaminy/Dwójka)
Louise Gluck PAP 1200.jpg
Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück

Opowiadając o swoich ostatnich lekturach Jerzy Kronhold wymienił psalmy. - To jest zawsze ciekawe, jak się porównuje Psalm 90. w tłumaczeniu Miłosza, w tłumaczeniu Staffa i w tłumaczeniu Kochanowskiego. To jest bardzo inspirujące dla odkrycia tajemnic języka polskiego. Jeśli się zważy, że jeszcze Sęp Szarzyński też w tym kierunku podążał, mamy doświadczenia związane z Psałterzem floriańskim i Psałterzem puławskim. To naprawdę pokaźny dorobek - podkreślał gość "Literackich witamin".

Nawiązując jeszcze do Louise Glück i literackiej Nagrody Nobla, Jerzy Kronhold mówił też w audycji o kobiecych głosach w polskiej poezji ("bardzo ważny składnik wielogłosowości, polifonii polskiej poezji").

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Kronhold (poeta, dyplomata, reżyser teatralny, działacz kulturalny)

Data emisji: 9.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück. "To poetka intelektualistka"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 17:00
- Louise Glück jest poetką powszechnie rozpoznawalną przez osoby piszące poezję i zajmujące się nią. Kiedy rozmawiałam z redaktorem The Paris Review, powiedział, że jest jedną z najciekawszych piszących obecnie osób w Stanach. Dla mnie Louise Glück to postać kultowa - mówiła w Dwójce polska poetka i tłumaczka Natalia Malek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla 2020. Julia Fiedorczuk: poezja Louise Glück ma wymiar konfesyjny

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:30
- Louis Glück jest amerykańską poetką, która w Stanach jest bardzo znana, a jej ogromny dorobek został wielokrotnie nagrodzony i doceniony przez krytyków. Wywodzi się z tej samej szkoły i tradycji, co Sylvia Plath czy Anne Sexton - mówiła w Dwójce poetka Julia Fiedorczuk o Louise Glück – tegorocznej laureatce Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń