REKLAMA

Prof. Piotr Śliwiński: Vojnović to świetna i mądra proza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 11:23
- Wiedzieć kim się jest, stało się w ostatnich czasach czymś bardzo istotnym również dla nas, rozliczyć się ze swoimi historiami rodzinnymi, po to, żeby lepiej wiedzieć, to też rzecz istotna - mówił w Dwójce prof. Piotr Śliwiński, historyk literatury, krytyk, badacz polskiej poezji współczesnej.
Jugosławia. Widok Mostaru
Jugosławia. Widok MostaruFoto: NAC/Domena publiczna

Posłuchaj
07:18 [ PR2]PR2 (mp3) 3 listopad 2020 16_44_17v1.mp3 Prof. Piotr Śliwiński o przeczytanych ostatnio książkach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Gość "Literackich witamin" czyta dużo różnorodnych książek, także z przyczyn zawodowych. Jest m.in. członkiem kapituły Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus. - Dla mnie to ciekawa przygoda, dlatego że poznaję rzeczy, na które może w innych okolicznościach nie miałbym czasu - zaznaczył. - Przynajmniej kilka książek pozostanie mi na zawsze w pamięci. 

Jedną z pozycji, która otrzymała wspomnianą nagrodę jest "Moja Jugosławia" Gorana Vojnovicia. - Jest przejmująca i zarazem dziwnie aktualna dzisiaj - ocenił literaturoznawca. - Po latach bohater tej prozy próbuje doszukać się prawdy o swojej rodzinie, szczególnie o swoim ojcu, który był uwikłany w historie bałkańskie lat 90. ubiegłego wieku.

Czytaj także: 

"Mężczyzna w czerwonym płaszczu". Julian Barnes zainspirowany obrazem

Pożegnania - Wojciech Karpiński

W rozmowie prof. Piotr Śliwiński polecał także książkę "Internat" Serhija Żadana, ukraińskiego pisarza znanego w Polsce dzięki takim pozycjom, jak "Mezopotamia", "Woroszyłowgrad" czy  "Anarchy in the UKR", oraz kilku tomikom wierszy. -  Wróżę mu ogromną światową karierę, przy tym słowo kariera wydaje mi się małostkowe i nie na miejscu, ale nie znajduję chwilowo innego.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gośćprof. Piotr Śliwiński (historyk literatury, krytyk)

Data emisji: 3.11.2020

Czytaj także

Jerzy Stempowski - niespieszny przechodzień. "Był człowiekiem głębokiej refleksji"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 18:00
- Stempowski, w przeciwieństwie do wielu konserwatystów, nie był zapatrzony w przyszłość. Nieustannie sprawdzał, w jaki sposób tradycja może łączyć się z codziennością, współczesnością i przyszłością. Nie było takich obszarów, które uważałby za nieistotne - mówił w Dwójce historyk literatury Piotr Kłoczowski o poglądach znakomitego eseisty, publicysty i tłumacza Jerzego Stempowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kronhold: przed nami zadanie odkrycia twórczości Louise Glück

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 21:25
- Osobiście znam niewiele jej wierszy. Sięgnąłem po zbiór umieszczony w antologii pani Julii Hartwig "Dzikie brzoskwinie". Podejrzewam, że Nobel spowoduje, że sięgnę po książki tej autorki. Właśnie się zorientowałem, że można łatwo nabyć jej eseje, bo ona także pisywała o poezji - mówił poeta Jerzy Kronhold o tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla, Amerykance Louise Glück.
rozwiń zwiń