REKLAMA

Andrzej Nowak: namawiam, żeby wracać do poezji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:00
- Myślę, że w dzisiejszym czasie, gdy słowo jest w pośpiechu coraz bardziej zaniedbywane przez obrazek, przez mem, przez migawkę, pewnie najłatwiej stosunkowo sięgnąć nam do tego co krótkie, co najbardziej skondensowane w słowie. I to jest poezja - mówił w Dwójce historyk i publicysta prof. Andrzej Nowak.
Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj

08:16 _PR2_AAC (literackie_witaminy)_2020_11_25-16-45-00.mp3 Z historykiem, publicystą, laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo” prof. Andrzejem Nowakiem rozmawiamy o literaturze (Literackie Witaminy/Dwójka)
 

Iwaszkiewicz Maria1200.jpg
Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

Profesor Andrzej Nowak jest tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo". - Bez stałego kontaktu z literaturą obumiera wyobraźnia, obumiera także wyobraźnia historyczna, dlatego sięganie do książek wydaje mi się zasadniczo ważne dla każdego człowieka, który chce pozostać człowiekiem w lepszym tego słowa znaczeniu, a nie tylko zwierzęciem konsumującym to, co do przetrwania potrzebne - mówił na antenie Dwójki historyk.

Czytaj także:

Jak przekonywał profesor, poezja może być odtrutką na konflikty dnia dzisiejszego, na podziały. Nasza egzystencja ma też inne wymiary i jeżeli chcemy znaleźć równowagę w tym świecie, trzeba sięgnąć do dzieł, które przypominają o najgłębszych wymiarach naszego losu.

- Myślę, że XX-wieczna literatura polska zostawiła nam wzory trudne do przekroczenia w swoim znaczeniu ogólnoludzkim, nie tylko w zmaganiach z polskim losem, ale w zmaganiach z losem człowieczym. Mam tutaj na myśli poezję Jana Lechonia, kojarzonego wyłącznie z tematyką polską - tłumaczył prof. Nowak. - Sięgnąłem do jego drugiego tomiku "Srebrne i czarne", to jest tak niesamowicie piękna i mądra poezja, można powiedzieć: poezja głęboko metafizyczna napisana przez człowieka 25-letniego. Bardzo zachęcam do sięgnięcia do tego tomiku, do poezji Lechonia - opowiadał gość audycji.

Czytaj także:

Profesor zachęcał również  do zapoznania się z poezją Bolesława Leśmiana oraz dwutomowym wyborem pism Czesława Straszewicza.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gośćprof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo")

Data emisji: 25.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Łukasz Orbitowski: jestem facetem, który kocha lapidarność stylu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:12
- Przedpremierowo przyszła do mnie książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nosi tytuł "Świeży", a napisał ją niejaki Nico Walker. Jego nazwisko brzmi jak nazwa jakiegoś burbona i rzeczywiście ta książka trochę taka jest: minimalistyczna w stylu i bardzo lapidarna - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Pachocki: "Nieradość" Pawła Sołtysa jest nieduża, ale bardzo sycąca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:00
- Autor bardzo umiejętnie wysyca słowa znaczeniami. Ja to bardzo cenię w literaturze, że książka niesie coś więcej niż tylko fabułę - mówił w Dwójce Dariusz Pachocki, historyk literatury i edytor.
rozwiń zwiń