Alek Rogoziński: wychowałem się na książkach Agathy Christie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 14:30
- "Zwierciadło pęka w odłamków stos" to znakomita książka z fenomenalnie rozegraną intrygą kryminalną. Jest opowieścią o aktorce, która przekłada swój talent również na życie prywatne. Co z tego wynika? Odsyłam czytelników do książki Agathy Christie - mówił pisarz i dziennikarz Alek Rogoziński.
Agatha Christie
Agatha ChristieFoto: Shuterstock/spatuletail

Iwaszkiewicz Maria1200.jpg
Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

- Kiedyś ukazał się taki zbiór, kolekcja 88 książek Agathy Christie. Spośród tych książek, chociaż uwielbiam Agathę Christie i na jej książkach się wychowałem, okazało się, że kilkunastu nie przeczytałem wcześniej. W tym także książki, która jest teraz moją ulubioną i nosi tytuł "Zwierciadło pęka w odłamków stos". Dowiedziałem się później, jak już przeczytałem książkę, że jest ekranizacja z Elizabeth Taylor w roli głównej. Nie widziałem jeszcze filmu i muszę go obejrzeć - opowiadał gość audycji. 


Posłuchaj
08:22 _PR2_AAC (literackie_witaminy)_2020_11_27-16-46-15.mp3 O swoich fascynacjach literackich opowiada dziennikarz i pisarz Alek Rogoziński (Literackie Witaminy/Dwójka)

Jak podzielił się z nami pisarz, pandemia sprawiła, że mając więcej wolnego czasu, sięgnął do biblioteczki i to wcale nie po nowości, ale po książki starsze.

- Zaskoczyło mnie, ilu książek, które od lat są na mojej półce, jeszcze nie przeczytałem. Obok twórczości Agathy Christie dotyczy to znakomitego cyklu książek opowiadającego o średniowiecznej Francji "Królowie przeklęci" - mówił Alek Rogoziński. - To historie, które nie tylko cofają nas w czasie, ale udowadniają nam, że problemy ludzkie i mentalność ludzka przez setki lat się nie zmienia. My nadal mordujemy z tych samych powodów, z tych samych powodów sięgamy po władzę, z tych samych powodów wywołujemy wojny. Także ten cykl o królach przeklętych udowadnia, że my nie potrafimy się niczego nauczyć z przeszłości naszej jako cywilizacji, naszej jako planety.

Czytaj także:

Jak przyznaje nasz rozmówca, wzorcem, jeżeli chodzi o książki historyczne, jest dla niego powieść "Ja, Klaudiusz" Roberta Gravesa.

- Lubię się pokłonić historii, dlatego uwielbiam tę powieść. Chociaż czyta się ją jak pierwszej wody kryminał, to można też ją potraktować jako podręcznik historii. Ponieważ jak się przeczyta kolejne fakty, kolejne opisywane w książce wydarzenia, to okazuje się, że to jest dokładnie tak, jak przekazała to historia. Zestawienie tych wszystkich wydarzeń, nie zmienianie ich, nie naginanie, tylko trzymanie się faktów, a jednocześnie tworzenie jednej z najgenialniejszych powieści historycznych to jest dla mnie mistrzostwo świata - opowiadał gość Dwójki. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

GośćAlek Rogoziński (pisarz, dziennikarz, twórca kryminałów) 

Data emisji: 27.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Orbitowski: jestem facetem, który kocha lapidarność stylu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:12
- Przedpremierowo przyszła do mnie książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nosi tytuł "Świeży", a napisał ją niejaki Nico Walker. Jego nazwisko brzmi jak nazwa jakiegoś burbona i rzeczywiście ta książka trochę taka jest: minimalistyczna w stylu i bardzo lapidarna - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Pachocki: "Nieradość" Pawła Sołtysa jest nieduża, ale bardzo sycąca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:00
- Autor bardzo umiejętnie wysyca słowa znaczeniami. Ja to bardzo cenię w literaturze, że książka niesie coś więcej niż tylko fabułę - mówił w Dwójce Dariusz Pachocki, historyk literatury i edytor.
rozwiń zwiń