Jest Paryż, nie ma rozwodu. Listy Rilkego do żony

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 08:00
- Gdyby się zastanowić, jakie rzeczy dotyczące ich życia osobistego mogłyby być w tej korespondencji, dużo by się zebrało - mówił Tomasz Ososiński, tłumacz i autor opracowania "Listów do żony" Rilkego.
Audio
  • Z Tomaszem Ososińskim o "Listach do żony" R. M. Rilkego rozmawia Dorota Gacek (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki tomu Listy do żony Rainera Marii Rilkego
Fragment okładki tomu "Listy do żony" Rainera Marii RilkegoFoto: słowo/obraz terytoria / materiały prasowe

Listy poety Reinera Marii Rilkego do Klary Rilke-Westhoff - rzeźbiarki, uczennicy Rodina - obejmują okres od momentu ich poznania się w kolonii artystycznej w Worpswede koło Bremy w 1900 roku, poprzez ich rozstanie, aż do roku 1925, kiedy poeta mieszkał w Muzot w Szwajcarii.

Znajdziemy w tej korespondencji i refleksje na temat poezji czy malarstwa (Rodina, Cézanne’a), i sugestywne obrazy przerażającego, ale i zachwycającego Paryża. Jak się jednak okazuje, frapujące jest także to, czego w tym zbiorze nie umieszczono. - Listy Klary w dalszym ciągu nie są udostępnianie, rzekomo ze względu na ich zbyt osobisty charakter - podkreślał Tomasz Ososiński, opowiadając również o tematach pominiętych w omawianej książce. 

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Ososiński (tłumacz i autor opracowania "Listów do żony" Rilkego)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 13.00

jp/bch


Czytaj także

Pierwsza muza Rainera Marii Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:00
– "Dziennik schmargendorfski" to był taki poligon doświadczalny, na którym Rilke próbował szkicować własne utwory – opowiadał w "Notatniku Dwójki” Tomasz Ososiński, tłumacz wydanych właśnie dzienników Rainera Marii Rilkego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rainer Maria Rilke: "Dziennik schmargendorfski"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 19:00
Dokument artystycznego dojrzewania, niezwykłe świadectwo przełomu w życiu i twórczości jednego z największych poetów austriackich - młodzieńczy dziennik Rilkego w cyklu "To się czyta" zaprezentuje słuchaczom Dwójki Marcin Hycnar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Cézanne'a, czyli witaminy dla Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 19:30
– Cézanne malował tylko to, co widział. Dzięki niemu Rilke odszedł od neoromantycznych wzlotów do konkretu – mówił Adam Zagajewski, autor wstępu do książki "Cézanne".
rozwiń zwiń