Potomek króla Poniatowskiego napisał książkę o francuskiej linii rodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 08:56
- Pochodzę od Kazimierza Poniatowskiego, brata ostatniego króla Polski. Jego syn, Stanisław, uznawany był przez króla jako rodzaj syna duchowego, bo miał te same zainteresowania kulturą i literaturą. Wprost przeciwnie do drugiego bratanka - ks. Józefa Poniatowskiego, który stoi na pomniku i jak gdyby patronuje polskiemu rządowi - mówił w Dwójce hrabia Guillaume de Louvencourt.
Audio
  • Poniatowscy – dzieje rodziny króla (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 r.
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 r.Foto: Domena publiczna

Po rozbiorach Polski różnie potoczyły się losy rodziny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najbardziej znany jest spadkobierca króla, syn brata Andrzeja, marszałek Francji, książę Józef Poniatowski. Jednak to dzieci drugiego królewskiego brata, Stanisława przedłużyły dzieje rodziny.

Zapraszamy na spotkanie z hr. Guillaume de Louvencourt, który w książce "Książę Andre Poniatowski i jego potomkowie" opisuje losy francuskiej linii Poniatowskich. Jego pradziadek Andre, prowadzący liczne interesy na całym świecie, był także mecenasem artystów – w tym Claude'a Debussy’ ego i Stefana Mallarmego. O zaskakujących losach rodziny opowiadał też tłumacz książki Jacek Giszczak, dla którego spotkanie z opowieścią o losach rodziny króla miało także osobisty kontekst...

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: hr. Guillaume de Louvencourt (autor książki "Książę Andre Poniatowski i jego potomkowie"), Jacek Giszczak (tłumacz)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 22.20

Rozmowę z hr. de Louvencourt tłumaczyła Joanna Żurowska.

pg/bch

Czytaj także

Poniatowski i czasy przełomu. Prof. Poprzęcka o polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 13:00
- Będę starała się znaleźć dzieło sztuki, które będzie dla nas jakimś punktem wyjścia. Zacznę od "Portretu koronacyjnego Stanisława Augusta" Marcello Bacciarelliego - tłumaczyła prof. Maria Poprzęcka we wprowadzeniu do swojej pierwszej audycji z cyklu "Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

44 spojrzenia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:00
- Szczególną uwagę widzów na tej wystawie przykuwają dwa portrety - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który zapraszał na wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".
rozwiń zwiń