Justyna Sobolewska - odkrywać powracając

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 17:30
- W 2020 roku dużo było powrotów do klasyki. A najlepiej gdy klasyka ta stawała się odkryciem - mówiła Justyna Sobolewska, krytyczka literatury, autorka biografii Kornela Filipowicza.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj

09:08 _PR2_AAC 2021_02_12-16-46-59.mp3 Justyna Sobolewska o powrotach do klasyki i prywatnych odkryciach literackich (Literackie witaminy/Dwójka) 

- Dla mnie odkryciem była Kathryn Mansfield w tłumaczeniu Magdy Heydel - opowiadała rozmówczyni. Zwracała ona uwagę, że w Polsce bardzo cenimy Virginię Woolf, zaś Kathryn Mansfield jest niejako na drugim planie i mało się o niej pamięta. - Tymczasem Virginia Woolf zazdrościła Kathryn Mansfield warsztatu, ostrości widzenia, bujnego życia - opowiadała Sobolewska.

Katarzyna Dąbrowska 1200 Kusiński.jpg
"Córki świętej pamięci pułkownika" z tomu opowiadań Katherine Mansfield

Nie są to jedyne goszczące w kanonie audycje, po które sięgnęła krytyczka. - Czytałam Mistrza i Małgorzatę. Teraz wracam do Czarodziejskiej Góry, to są naprawdę wielkie przyjemności - mówiła.

Ukobiecanie

Kolejną publikacją, na którą zwróciła uwagę Sobolewska były komiksy Wandy Hagedorn Twarz, brzuch, głowa. - Jest to opowieść o ukobiecaniu i o buncie przeciwko temu, o dojrzałości, o pogodzeniu ze sobą, o problemach z ciałem - opowiadała.

Twarz, brzuch, głowa to druga publikacja w formie komiksu mieszkającej w Australii autorki ze Szczecina. Tym razem do współpracy zaprosiła ona utalentowaną polską rysowniczkę Olę Szmidę. - Polecam wszystkim, którzy mają dystans do komiksów, tutaj odkryją literaturę - mówiła Sobolewska.

Subtelne sny

Krytyczka zwracała uwagę również na, mające swą premierę w tym tygodniu, Sny o pociągach Denisa Johnsona w przekładzie Tomasza Gałązki. Denis Johnson to, zdaniem Sobolewskiej, jeden z ważniejszych pisarzy amerykańskich. Zmarł w 2017 roku.

99b76f15-ef36-4772-bd1f-c3d02a28d354.jpg
Literackie podsumowanie roku 2020

W Polsce jego książki ukazywały się bez żadnego odzewu. Dopiero w zeszłym roku rozgłos zyskał zbiór opowiadań Syn Jezusa. - Jest to tajemnicza twórczość, która wydobywa coś bardzo subtelnego - opowiadała Sobolewska

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Justyna Sobolewska (krytyczka)

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Zobacz więcej na temat: Dorota Gacek proza literatura
Czytaj także

Michał Tabaczyński: Robert Burton uważał melancholię za nieusuwalną część świata

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:22
- Burton próbował pokazać nasz świat i samą tę dolegliwość, jaką jest melancholia, w niekonwencjonalny sposób. Sposób, który pozwolił mu zebrać w jednym dziele, ba! w jednym akapicie, a czasem i zdaniu, zupełnie sprzeczne ze sobą racje. I robił to jak najbardziej celowo - mówił w Dwójce Michał Tabaczyński, tłumacz "Anatomii melancholii" Roberta Burtona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cieniowi Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:00
Pod koniec stycznia minęła 25. rocznica śmierci Josifa Brodskiego. Na jego grobie obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996" widnieją słowa "Letum non omnia finit". To fragment elegii Propercjusza: "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Ososiński: listy Rilkego są szczerą, głęboką refleksją

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:29
- Każdy twórca ma podziemny nurt własnej refleksji, z której wyłaniają się dzieła czytane i komentowane. One często są osadzone na bazie listów. Listy Rilkego są właśnie ciekawym źródłem, na którym opierały się te wszystkie jego dzieła dobrze nam znane - mówił w Dwójce Tomasz Ososiński, tłumacz i autor opracowania tomu "Listów o sztuce" austriackiego poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Guzowska: odczuwam silną potrzebę poznawania świata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 17:00
- Od początku pandemii czytam tylko non-fiction, literaturę faktu ze wszystkich dziedzin - mówiła Marta Guzowska - autorka książek kryminalnych, sensacyjnych, podróżniczych, a także przewodnika po Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Daniel Liskowacki: czytam jeszcze zachłanniej niż dawnej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 17:52
- Czytam bardzo dużo. Ciągle z wielką przyjemnością, nie z rozczarowaniem, zarówno wracając do starych lektur, jak i czytając nowe. Ta zachłanność ma jednak w sobie coś niepokojącego dla mnie samego, bo to tak jak z psem, który dopada do miski z jedzeniem, bo wie, że za chwilę może zabraknąć - mówił w Dwójce prozaik, eseista, poeta, autor słuchowisk radiowych i krytyk.
rozwiń zwiń