Tomasz Grabiński zaprasza do odkrywania Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:52
- Jeśli ktoś szukałby książki z zakresu beletrystyki o Słowacji, to polecałbym "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" - mówił w "Literackich witaminach" tłumacz literatury słowackiej i czeskiej Tomasz Grabiński.
Bratysława
BratysławaFoto: TTstudio/shutterstock

Tomasz Grabiński w 2014 roku został nagrodzony za tłumaczenie książki uhonorowanej Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Była to powieść słowackiego autora Pavla Rankova "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)". - To jest książka, która w przystępny sposób opowiada o pogmatwanej historii Słowacji w latach 1938-1968 - opowiadał w Dwójce. - Słowacji, czyli kraju, o którym wiemy niewiele, a jego kulturę znamy gorzej niż czeską.

Posłuchaj
08:54 Literackie witaminy Dwójka12 maj 2021 16_45_51.mp3 Lektury Tomasza Grabińskiego (Literackie witaminy Dwójka)

 

Nasz rozmówca zawodowo obraca się w świecie języka słowackiego i czeskiego tłumacząc. Prywatnie natomiast nabywa wydawnictwa z rozmachem, żałując potem, że brak mu czasu na ich lekturę. - Kupuję w nadziei, że nadejdzie czas, kiedy te książki się do mnie uśmiechną.

To jednak nie koniec jego zobowiązań wobec świata literatury. Tomasz Grabiński jest także dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Kamiennej Górze. - Książki mnie otaczają praktycznie przez cały dzień.

Ostatnio jego uwagę zwróciły dwie polskie powieści: "Bezmatek" Miry Marcinów oraz "Cukry" Doroty Kotas. - To są książki, które w dużym stopniu dotyczą relacji między córka a matkami. Są bardzo szczere, intymne, co nie ułatwia lektury, ale przy tym trudno się od nich oderwać - podkreślił nasz gość.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

GośćTomasz Grabiński (tłumacz literatury czeskiej i słowackiej)

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:58
- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogodne lektury Marty Matyszczak

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- Książki Kate Atkinson polecam zawsze i wszędzie - mówiła w "Literackich witaminach", dziennikarka, pisarka, scenarzystka i recenzentka - Marta Matyszczak.
rozwiń zwiń