Ewa Hoffmann-Piotrowska: Norwid cały czas tęsknił do kobiety zupełnej

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 22:00
- W Norwidowej rzeczywistości, rzeczywistości empirycznej nie mogło być takiej kobiety. Zwłaszcza, że Norwid stawiał kobietom bardzo wysokie wymagania - mówiła w "Strefie literatury" na antenie radiowej Dwójki Ewa Hoffmann-Piotrowska, literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
Cyprian Kamil Norwid na fotografii sprzed 1883 roku
Cyprian Kamil Norwid na fotografii sprzed 1883 rokuFoto: polona.pl/domena publiczna

Posłuchaj

29:14 Dwójka Strefa literatury 5.03.2021.mp3 Pomiędzy kaprysem a caritas (Strefa literatury/Dwójka) 
Cyprian Kamil Norwid 1200 polona.jpg
Poezja Cypriana Kamila Norwida w znakomitych interpretacjach

"Ty jeden, kochany przyjacielu […]" - słowa te Cyprian Kamil Norwid kierował do Marii Trębickiej, przyjaciółki Marii Kalegris, która stała się jego długoletnią powiernicą. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o literaturze, publicystyce, w których poeta mówi o kobietach, pisze do kobiet, a także używa kobiecych figur literackich.

Kobiety empiryczne i postulowane

Są to dwa porządki przecinające się w piśmiennictwie Norwida, jak zauważa Ewa Hoffmann-Piotrowska. - Kobiety empiryczne to panie, z którymi się spotykał, które odcisnęły piętno na jego biografii - tłumaczyła literaturoznawczyni. Należą do nich Brygida Dybowska, Kamila Lemańska, Maria Kalegris, marszałkowa Joanna Kuczyńska, Konstancja Górska Maria Trębicka, czy znana Maria Kalergis.

- Pojawia się oczywiście również cała galeria kobiet postulowanych, mitologicznych, biblijnych Marii, Kleopatr, Dulcynei… - wymieniała Ewa Hoffmann-Piotrowska.

Listy

Jak zauważa Stanisław Falkowski, literaturoznawca, autor książki "Gladiator prawdy. Norwid – poeta naszych czasów": - Norwid nie pisał do kobiet inaczej niż do mężczyzn. Każdy jego list jest poematem, nawet gdy jest to list, w którym prosi znajomego o pożyczenie 15 franków.

Falkowski zwracał uwagę, iż Norwid pisał w listach o wszystkim, co interesuje człowieka. - On w ogóle szanował człowieka. W tym swoje korespondencyjne rozmówczynie - mówił literaturoznawca.

Wśród postaci zasługujących na szczególną uwagę wymieniał on Marię Trębicką, Konstancję Górską oraz marszałkową Joannę Kuczyńską. Pierwszą Norwid nazywał swym najlepszym przyjacielem, drugą - konsekwentnie wychowywał, trzecia relacja z kolei - podkreślił Falkowski - jest wyjątkowa z powodu długiego czasu wymiany korespondencji. - W trakcie wymiany korespondencji z Kuczyńską zdążyła ona już zostać żoną, matką, wdową i teściową - zwracał uwagę Falkowski.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: Ewa Hoffmann-Piotrowska (literaturoznawczyni, prof. UW, adiunkt w Zakładzie Literatury Romantyzmu), Stanisław Falkowski (literaturoznawca, pisarz, krytyk literacki) 

Data emisji: 5.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Życie Norwida - o poczuciu samotności i związkach z innymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:00
Na inaugurację ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Roku Cypriana Norwida rozmawialiśmy w Dwójce m. in. o związkach poety z rodzinnym Mazowszem, o Norwidzie jako człowieku swoich burzliwych czasów, a także o tym, czym była dla niego sztuka i poezja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Kisielewski i Jerzy Giedroyc w listach

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 07:00
W "Strefie literatury" o świeżo wydanej korespondencji pomiędzy Stefanem Kisielewskim a Jerzym Giedroyciem opowiadali syn Stefana Kisielewskiego - Jerzy oraz Łukasz Garbal, który ten tom opracował i opatrzył komentarzami, a także Piotr Kłoczowski - kurator serii "Archiwum Kultury", w której listy zostały wydane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:05
– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń