Prof. Anna Nasiłowska: Dickinson jest fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:17
- Jej życie jest zagadką z powodu ubóstwa zdarzeń. Właściwie całe życie spędziła w jednym domu, w jednym ogrodzie, obserwując przyrodę i czytając Biblię - mówiła o poetce Emily Dickinson prof. Anna Nasiłowska, pisarka, poetka, krytyk literacki, historyk literatury współczesnej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/iravgustin

W ostatnim czasie prof. Anna Nasiłowska opublikowała nakładem Instytutu Badań Literackich PAN "Historię literatury polskiej". We wstępie uściśla, że ten jednotomowy zarys literatury polskiej jest adresowany do czytelnika, który o niej niewiele wie, i że "wydaje jej się, iż nieznajomość języka polskiego nie jest przeszkodą uniemożliwiającą korzystania z tej książki".


Posłuchaj
09:01 Literackie witaminy Dwójka 13 maj 2021 16_45_11.mp3 Prof. Anna Nasiłowska poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Od pewnego czasu, nasza rozmówczyni studiuje nowe wydanie poezji Emily Dickinson. To publikacja dwujęzyczna, w przekładzie Janusza Solarza. - Czytając, można bardzo łatwo skonfrontować pracę tłumacza z oryginałem - podkreśliła prof. Nasiłowska.

Przez półtora wieku Emily Dickinson była tłumaczona przez: Kazimierę Iłłakowiczównę, Ludmiłę Mariańską, Stanisława Barańczaka, Andrzeja Szubę, Krystynę Lenkowską i Tadeusz Sławka. - Każdy z tych tłumaczy miał własny charakter pisma - oceniła literaturoznawczyni.


zygmunt miłoszewski 1200 PAP.jpg
Zygmunt Miłoszewski: "Dżuma" nie, lepiej polscy pisarze

- Teraz otrzymujemy Emily Dickinson bliską Norwidowi, to skojarzenie przychodzi mi do głowy, kiedy widzę jak bardzo tok jej wiersza był eliptyczny, poznaczony myślnikami - tłumaczyła nasza rozmówczyni. - Widzę też pracę tłumacza, żeby dobrze oddać rytm wiersza.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Prof. Anna Nasiłowska (pisarka, poetka, krytyk literacki, historyk literatury współczesnej)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Pogodne lektury Marty Matyszczak

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- Książki Kate Atkinson polecam zawsze i wszędzie - mówiła w "Literackich witaminach", dziennikarka, pisarka, scenarzystka i recenzentka - Marta Matyszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żaneta Nalewajk-Turecka: Chcę zwrócić uwagę na ciekawy debiut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 19:00
- "Sezony" Oli Fudalej to jest książka debiutancka, ale jest to książka dla koneserów języka. Dla tych, którzy dostrzegają wspaniałą zdolność prozy. Tam gdzie następuje jak najbardziej dynamiczny rozwój stylu artystycznego, tam mamy do czynienia z eksperymentem językowym, a z drugiej strony możemy mówić o istotnych przemianach artystycznych w literaturze - mówiła dr Żaneta Nalewajk-Turecka.
rozwiń zwiń