Piotr Michałowski: wraz z rozwiązaniem zagadki pojawia się rozczarowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:38
- Zgodnie z tym, co twierdził Umberto Eco, w prozie fabularnej istotna jest tajemnica - mówił w audycji "Literackie witaminy" prof. Piotr Michałowski.
Budapeszt
BudapesztFoto: Shutterstock/ZGPhotography

Posłuchaj
10:17 Literackie witaminy 21.06.2021.mp3 Prof. Piotr Michałowski o topografii i śledztwie w powieściach (Literackie witaminy/Dwójka)

- Moje lektury to, z racji zawodowej, prace teoretyczno-literackie, historyczno-literackie i eseistyczne, ale w czasie pandemii przeczytałem wiele klasycznych utworów fabularnych. Dwa motywy są wspólne tym dziełom, które wybrałem do omówienia, są to: topografia i śledztwo - opowiadał w audycji Piotr Michałowski poeta, eseista, krytyk literacki i teatralny, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Omawiane przez niego książki to: "Wysokie chmury" Alana Sasinowskiego, "Oficer i szpieg" Robert Harrisa oraz "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi. 

Zobacz także:

- Powieści, które są zagadką kryminalną, opartą na motywie poszukiwania, są ciekawe dopóty, dopóki drążą tajemnicę. Kiedy wszystko zmierza do rozwiązania, pojawia się rozczarowanie czytelnika - mówił Piotr Michałowski. - W powieści Alana Sasinowskiego "Wysokie chmury" jest prowadzone śledztwo w sprawie samobójstwa bliskiej osoby. W wyniku tego śledztwa, wspaniale dokonanego w narracji retrospektywnej, okazuje się, że przyczyn było wiele, ale najważniejszą przyczyną jest zagadka własnego ja.

W dwóch kolejnych książkach gość audycji był zachwycony motywami topografii. W przypadku zekranizowanej przez Romana Polańskiego powieści Roberta Harrisa był to Paryż. W książce "Sonnenberg" jego uwagę czytelniczą przykuł Budapeszt.

- W powieść Krzysztofa Vargi fabuła jest statyczna, na uwagę zasługuje też warstwa eseistyczna powieści, sentymentalne wspomnienia autora z dzieciństwa. Panoramiczny obraz swojego rodzinnego miasta. Polecam topograficzny tryb czytania. Rozłóżmy mapę Budapesztu i popatrzmy, gdzie bohaterowie się poruszają. To jest może dziwaczny sposób lektury, ale w tym wypadku jak najbardziej uzasadniony - mówił w radiowej Dwójce prof. Piotr Michałowski.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Piotr Michałowski (poeta, literaturoznawca)

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 16.45

mw

reklama

Czytaj także

Michel Houellebecq - klasyczny wywrotowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 08:15
- Jeśli zadawać sobie pytanie czy jest wywrotowcem czy klasykiem, to powiedziałbym, że jest wywrotowcem, bo jest klasycyzujący. Sięga po tradycyjne formy wersyfikacyjne, pisze wiersze rymowane, zrytmizowane, nawiązujące do XIX i XX-wiecznej poezji francuskiej, co czyni go zjawiskiem bardzo rzadkim - mówił o poezji Michela Houellebecqa tłumacz i poeta Szymon Żuchowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 13:00
- Najbardziej przerażającą sytuację Stanisław Lem przedstawił w "Wizji lokalnej". Stwierdził tam bowiem, że im więcej się czyta, tym mniej się wie - mówił na antenie Dwójki Piotr Michałowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń