Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
Okładki książek, o których mowa w audycji
Okładki książek, o których mowa w audycjiFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj

07:43 _PR2_AAC 2021_01_22-16-46-39.mp3 Julia Różewicz opowiada o literaturze czeskiej na polskim rynku wydawniczym
Julia Różewicz o świecie czeskich pisarzy
ksiazki 1200
Julia Różewicz o świecie czeskich pisarzy

- Havel od kuchni to książka, o której można powiedzieć, że rozbiła przedświąteczny bank - stwierdziła tłumaczka, która dodała również, że pozycja ta znakomicie wypełniła lukę na rynku książek kulinarnych. Są to przepisy najbardziej znanego czeskiego prezydenta, które anegdotami i wspomnieniami ubarwił jego wieloletni przyjaciel i bliski współpracownik Michael Žantovský.

Chirurgia relacji rodzinnych

Literackie chichoty i humory
d934115f-ac7c-4272-bb27-ed1552653a1d.jpg
Literackie chichoty i humory

Pisarze czescy, znani nam głównie ze specyficznego humoru, w ostatnich latach wyszli z obszaru, który stał się ich kliszą. Coraz więcej autorów porusza trudną problematykę.

- Petra Soukupová dała się już poznać na rynku polskim jako specjalistka od "krojenia" rodziny. - Można powiedzieć, że ktoś bierze bohaterów pod lupę, ale Petra ich kroi, jest chirurgiem relacji rodzinnych, dociera nie tylko pod skórę, ale do kości i nerwów - mówiła Różewicz.

Wielki sukces odnoszą także powieści Bianki Belovej, która swych bohaterów umiejscawia w niedookreślonym czasie i przestrzeni, jak ma to miejsce w jej ostatniej powieści Monie.

Julia Różewicz zwróciła również uwagę na książkę Anny Bolavej W ciemność.

Humor i kryminały

- Wciąż żywa jest tradycja humoru, o czym świadczy bardzo dobra sprzedaż powieści Petra Šabacha - mówiła Julia Różewicz. Twórca ten to mistrz anegdoty, autor takich powieści jak Dowód osobisty, Masłem do dołu czy Pijane banany.

Tłumaczka i wydawczyni wspominała także w audycji o pełnych humoru powieściach Evžena Bočka - kasztelana zamku w Miloticach, który debiutował już w latach 90., a także opowiadała o książkach, do których często wraca.

Wymieniała m.in. psychodelicznego pisarza Ladislava Fuksa - autora powieści Palacz zwłok oraz Myszy Natalii Mooshaber. Wspominała też Przypadki inżyniera ludzkich dusz Josefa Škvoreckiego. - Ta książka to absolutny skarb literatury czeskiej. To książka, w której jest wszystko: i historia, i miłość, i humor, i polityka - podkreślała Różewicz.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Julia Różewicz (bohemistka, tłumaczka, wydawczyni)

Data: 22.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:57
- Jeśli chodzi o bohaterki kobiece, to wyjąwszy narratorkę powieści Joanny Chmielewskiej, kryminały w Polsce Ludowej to był krok wstecz, gdy je porównamy z międzywojennymi. W międzywojniu było zdecydowanie więcej pełnokrwistych detektywek pierwszoplanowych - mówił w Dwójce Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, wydawca i krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Havel od kuchni". Książka w sam raz na święta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 19:32
- Mało kto pewnie o tym wiem, że Václav Havel w wolnych chwilach był pasjonatem gotowania. Tak jak w życiu i w literaturze często eksperymentował i czasami to zapisywał. Oprócz tego jest tam masa anegdot pokazujących Havla z trochę innej, nieoficjalnej strony - mówił w "Literackich witaminach" Andrzej Jagodziński, autor przekładu książki "Havel od kuchni" Michaela Žantovský'ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie podsumowanie roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:30
- W 2020 roku wydarzył się cud. Czytelnictwo wzrosło! - podsumowała Magdalena Mikołajczuk w audycji "Czytelnia" na antenie "Dwójki". Wśród 96. literackich perełek, które omawiane były w ubiegłym roku, goście wybrali te najlepsze i... nie najlepsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lekcja polskiego nie musi być rozmową o świecie, który nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:41
- Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole, może być pasją - piszą twórcy projektu "Alternatywna Lista Lektur". O wyjątkowej inicjatywie opowiadają goście audycji "Wybieram Dwójkę": Julia Skórzyńska i Edyta Pilch.
rozwiń zwiń