REKLAMA

Lucyna Rodziewicz-Doktór: Ferrante wie, jak wdzięcznie szarpać za strunę emocji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:30
- Fenomen Eleny Ferrante na pewno nie polega tylko na jej tajemniczości i anonimowości. - Autorka chce, aby to jej twórczość świadczyła sama o sobie - mówiła Lucyna Rodziewicz-Doktór, italianistka, tłumaczka jej powieści.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj

08:50 _PR2_AAC 2021_03_02-16-47-28.mp3 Lucyna Rodziewicz-Doktór o powieściach Eleny Ferrante (Literackie witaminy/Dwójka) 

Międzynarodową popularność Ferrante przyniósł cykl neapolitański, polscy czytelnicy poznali ją za sprawą powieści "Zakłamane życie dorosłych". Kto jednak kryje się pod pseudonimem pisarza lub pisarki o nieznanej właściwie tożsamości?

Woal tajemnicy

- Jeżeli w pierwszym zrywie czytelnik wybierze tę autorkę z powodu jej tajemniczości, to jednak później wcale tak nie jest. Pisarski kunszt sprawia, że sięgamy po kolejne jej powieści - opowiadała tłumaczka jej prozy.

d4174a31-5f7d-43e6-a85c-62280778f4c5.jpg
"Zakłamane życie dorosłych"

- Ferrante umie pisać, wie, jak opowiadać. Chociaż jej powieści są zanurzone w innej niż nasza kulturze, innej mentalności, świecie, który jest nam obcy, to pewne doświadczenia, aspiracje, żądze, które kierują bohaterami, są także wspólne nam Polakom, właściwie wszystkim ludziom - mówiła italianistka.

Lucyna Rodziewicz-Doktór wspominała o swojej ulubionej książce autorki, "Czasie porzucenia". - Ta powieść pokazuje, że Elena Ferrante musi być kobietą - mówiła tłumaczka - żaden mężczyzna nie byłby w stanie tak głęboko zajrzeć w psychikę kobiety, odgadnąć, co ona czuje, a następnie przelać to na papier - dodała.

Literatura południa

W wolnym czasie tłumaczka sięga chętnie po literaturę zarówno włoskiego, jak i hiszpańskiego kręgu kulturowego. Polecała ona książkę Guillerma Arriagi "Dziki". - Nie jest to lektura krótka, może przerażać objętością, ale zapewniam, że czyta się ją jedną tchem - opowiadała Rodziewicz-Doktór.

Akcja powieści "Dziki" toczy się w rządzonych przez mafię skorumpowanych zaułkach Meksyku, a równocześnie na bezkresnych połaciach kanadyjskiego Jukonu, jak relacjonowała italianistka. - Z rozdziału na rozdział oba wątki, z pozoru kompletnie ze sobą niepowiązane, zaczynają się coraz bardziej splatać - tłumaczyła.

Druga powieść, którą polecała Rodziewicz-Doktór, to "Historia porządnej rodziny" włoskiej autorki Rosy Ventrelli. - Akcja toczy się w latach 80. ubiegłego wieku, głównie w najstarszej dzielnicy Bari, gdzie czas się zatrzymał, w labiryncie ciasnych uliczek, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą - mówiła.

Bohaterką jest dziewczynka Maria, która wychowuje się z dwójką starszych braci, Giuseppem i Vincenzem. - Tutaj podobnie jak u Ferrante mamy motyw dorastania, chęci wyrwania się z ciasnego mentalnie i fizycznie otoczenia, gdzie rządzi przemoc, gdzie kolejne pokolenia bez dyskusji akceptują panujące w tym świecie prawa - mówiła tłumaczka.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gość: Lucyna Rodziewicz-Doktór (italianistka, tłumaczka)

Data emisji: 2.03.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Literackie pejzaże Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:38
Co ma do zaoferowania literatura rosyjska w długie, zimowe wieczory? Czy warto sięgać po klasykę czy lepiej odkrywać nowe horyzonty rosyjskiej powieści? Na te i inne pytania w "Literackich witaminach" odpowiedziała Agnieszka Lubomira Piotrowska - tłumaczka, znawczyni teatru i kultury Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Płaza: ta książka wzięła się z mojej fascynacji chasydyzmem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
- Chasydzka pobożność to zjawisko, które obrosło folklorem. Zostało spopularyzowane przez pisarzy nie będących chasydami. Intryguje mnie ich niezwykły mistycyzm – to religia zamknięta, ortodoksyjna, ale radosna - opowiadał Maciej Płaza, autor powieści "Golem" o galicyjskim sztetlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Sobolewska: to nie jest literatura, która naśladuje

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:30
Kilka dni temu na polskim rynku ukazała się debiutancka powieść Sally Rooney "Rozmowy z przyjaciółmi". Autorkę poznaliśmy już jednak za sprawą wydanych w zeszłym roku "Normalnych ludzi". - Uderzyło mnie, że Rooney bierze na warsztat bardzo klasyczny schemat z XIX-wiecznej literatury romansowej i potrafi unieść tę klasyczną formę w dzisiejszych czasach - mówiła krytyczka Justyna Sobolewska.
rozwiń zwiń