"Domówka z Dwójką". Koncert Agnieszki Budzińskiej-Bennett [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:25
Bohaterką kolejnej, ósmej już audycji z cyklu "Domówka z Dwójką" była Agnieszka Budzińska-Bennett: założycielka i kierowniczka rezydującego w Bazylei Ensemble Peregrina, która za swoją działalność była dwukrotnie nominowana do Paszportów "Polityki". Wokalistka, harfistka i muzykolog. 
zdj. il.
zdj. il.Foto: PR

LIra da gamba 1200 shutterstock_3.jpg
Elizabeth Rumsey: w czasie "Domówki w Dwójce" zamigocze lira da gamba

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia zaprasza na koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów, którzy w trudnych czasach izolacji chcą dzielić się ze słuchaczami i internautami swoją muzyką. W sobotę (6.06) Agnieszka Budzińska-Bennett zaprosiła słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów do swojego domu w Szwajcarii, gdzie wystąpiła razem z Elizabeth Rumsey – instrumentalistką, która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XV i XVI wieku.

– Artystki wspólnie przygotowały niezwykle bogaty i różnorodny repertuar. W programie koncertu znalazły się między innymi średniowieczne i renesansowe motety, psalmy oraz pieśni, niektóre w wersjach instrumentalnych, ale i utwory kompozytorów przełomu XIX i XX wieku – Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego – opowiadała Milena Gąsienica z radiowej Dwójki. Jak dodała, podczas koncertu można było usłyszeć kilka instrumentów historycznych, takich jak harfa gotycka, viola d’arco oraz lirone.

agnieszka Budzińska-Benett.JPG
Agnieszka Budzińska-Bennett. Jedna "Domówka", dwie przestrzenie

 Jest to szansa bardzo różnorodnego słuchania: śpiew, dawne instrumenty, instrument współczesny, utwory od XII do XX wieku. To nie tylko półgodzinna podróż do Bazylei, ale również podróż przez wiele stuleci, stylów muzycznych i języków, w których śpiewam – mówiła Agnieszka Budzińska-Bennett.

Agnieszka Budzińska-Bennett z wykształcenia jest także pianistką i podczas tego koncertu po raz pierwszy, od ukończenia studiów, publicznie zagrała na fortepianie!

Warto przypomnieć, że wokalista wraz z Chórem Polskiego Radia i zaprzyjaźnionymi muzykami nagrywa dla radiowej Dwójki komplet psalmów Mikołaja Gomółki. Do tej pory ukazały się dwie podwójne płyty, które otrzymały nominacje do "Fryderyków".

***

Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" odbyła się w sobotę 6 czerwca - na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

materiały prom.

Czytaj także

Aga Zaryan i Michał Tokaj w "Domówce z Dwójką" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:00
16 marca minęło dokładnie 10 lat, odkąd po raz pierwszy polska artystka pojawiła się na płycie wytwórni Blue Note. Album nosił tytuł "Looking Walking Being", a wokalistka obdarzona ciepłym, matowym głosem zjednuje sobie dziś zarówno miłośników jazzu, jak i wielbicieli pięknej, inteligentnej piosenki. Aga Zaryan była bohaterką kolejnej, siódmej już odsłony cyklu "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Budzińska-Bennett. Jedna "Domówka", dwie przestrzenie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:00
- W moim własnym salonie mam pewne ograniczenia akustyczne, ponieważ jest to mieszkanie, a w Szwajcarii takie regulacje są dosyć poważnie egzekwowane. Podzieliłam więc swój występ na dwie części - mówiła w "Poranku Dwójki" artystka, która w najbliższą sobotę (6.06) zaprezentuje się w ramach cyklu kameralnych koncertów online "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń