Bartłomiej Oleś: duet Góreckiego to tak naprawdę trio

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:00
- Zawsze tą osobą, która z nami gra, jest kompozytor, który tę muzykę wymyśla i to dzięki niemu mamy powód, żeby coś zagrać - mówił w Dwójce Bartłomiej Oleś, który wraz z bratem Marcinem Olesiem będzie gościł na sobotniej "Domówce z Dwójką" (16.01).
Bartłomiej Oleś
Bartłomiej OleśFoto: PR

Posłuchaj
14:20 2021_01_15-09-32-26 Poranek Dwójki - bracia Oleś.mp3 Bartłomiej Oleś o planach na "Domówkę Dwójki" (Poranek Dwójki)

 

Bartłomiej Oleś – kompozytor, perkusista i improwizator. Jak to żartobliwie określa, "z bratem profesjonalnie współpracuje od dziecka" tworząc elektryzujący, jazzowy duet perkusji z kontrabasem. Ich Album "Waterfall", powstały we współpracy z pianistą Piotrem Orzechowskim, dominuje w większości rankingów.

- To jest jakiś wymierny wskaźnik tego, jak ludzie odbierają to, co robimy, co wybierają krytycy - mówił Bartłomiej Oleś.

Youtube: Audio Cave

Imitacja, symulacja i innowacja

Repertuar Braci Oleś nie ogranicza się gatunkowo do jazzu, ale sięga również po inne, różne tradycje muzyczne. Wymaga to również ponownego poznania siebie w zmienionej aranżacji oraz swojego muzycznego partnera.

- Każdy projekt, każda nowa muzyka wymaga od nas innego zaangażowania. W związku z tym, że często zmieniamy stylistykę, to za każdym razem poszukujemy nowych sposobów grania i poruszania się w muzyce. Sami też się zaskakujemy - opowiadał muzyk - Chodzi o to, żeby też między sobą odnajdywać nowe interakcje i sposoby komunikowania.

1200x660_Marcin-Oleś,-Bartłomiej-Oleś-2.jpg
Bracia Oleś i dekonstrukcja jazzowej materii

Wolność

W repertuarze braci znajdują się również utwory z szeroko pojmowanej klasyki. Znajdziemy wśród nich utwory m.in. Kisielewskiego, Bacewicza czy Lutosławskiego, które w nowych aranżacjach nabierają wyjątkowych charakterów.

Mówiąc o improwizacji Bartłomiej Oleś wskazuje na jej twórczy charakter i przytacza słowa Witolda Lutosławskiego "rób taką muzykę, jaką sam chcesz usłyszeć".

- Mam tę wolność myślenia, że jeżeli zafascynuje mnie muzyka Kisielewskiego to będę tak długo myślał i kombinował, żeby pokazać ją tak, jakbym ja chciał ją pokazać - podsumował artysta.

A na "Domówce"…

Bartłomiej Oleś w rozmowie z Rochem Sicińskim zdradził plany na sobotnią "Domówkę z Dwójką", która zapowiada się jako uczta pełna różnorodnych, muzycznych smaków.

- W związku z tym, że nasze horyzonty muzyczne są bardzo szerokie, sięgnęliśmy po utwory Góreckiego, Pendereckiego, Komedy, a także utwór ludowy z Meksyku i nasze własne kompozycje z albumu "Waterfall" - zapowiadał Bartłomiej Oleś.

Do wysłuchania i obejrzenia występu zapraszamy w sobotę (16 stycznia) o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzący: Roch Siciński

Gość: Bartłomiej Oleś (perkusista, improwizator, kompozytor)

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

proMODERN i kolędy: świeżość tych melodii jest niezwykła

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:34
- Jest na świecie świetna tradycja, która w Polsce jest nieobecna, wykonywania bardzo ambitnej muzyki, ciekawie zaaranżowanej na sekstet wokalny i sprawnie śpiewających ludzi - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Piotr Pieron z zespołu proMODERN, gospodarza kolejnej (26.12) "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domówka. Aleksandra Świgut: program "Śmierć i dziewczyna" powstał bardzo spontanicznie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 11:57
- Łączy nas z Anią skłonność do sięgania po głębokie emocje. Natura jej instrumentu jest taka, że współpracując z nią mam wrażenie, że gram z fascynującą śpiewaczką, która na tyle potrafi operować czasem, że ja jako profesjonalny akompaniator muszę naginać tę czasoprzestrzeń - mówiła pianista, która w najbliższą sobotę (9.01) zagra wraz z flecistką Anią Karpowicz dla słuchaczy Dwójki.
rozwiń zwiń